Ընդունվել է ԵՄ-Կենտրոնական Ասիայի երկրների համատեղ հռչակագիրը
Կենտրոնական Ասիայի երկրները և Եվրոպական Միությունը (ԵՄ) ընդունել են համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է ռազմավարական գործընկերության հաստատում երկու տարածաշրջանների միջև: Հռչակագիրը ընդունվել է Սամարղանդում կայացած «Կենտրոնական Ասիա-Եվրամիություն» առաջին գագաթնաժողովի արդյունքներով:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի ապրիլի 4-ին Սամարղանդում Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևի նախագահությամբ տեղի է ունեցել «Կենտրոնական Ասիա-Եվրոպական Միություն» առաջին գագաթնաժողովը: Միջոցառմանը մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը, Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովը, ինչպես նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Եվրոպական ներդրումային բանկի ղեկավարները:
Գագաթնաժողովի օրակարգում քննարկվել են Կենտրոնական Ասիայի պետությունների և Եվրոպական Միության միջև բազմակողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները և գործնական փոխգործակցության խորացման հնարավորությունները: Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային քաղաքականության արդիական հարցերի շուրջ:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ներդրումային համագործակցության ընդլայնմանը, ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացմանը, ինչպես նաև նորարարության, «կանաչ» էներգետիկայի, արդյունահանող արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, լոգիստիկայի և թվայնացման ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ու կոոպերացիոն նախագծերի առաջմղմանը: Բացի այդ, ընդգծվել է մշակույթի, զբոսաշրջության, գիտության, կրթության և այլ առաջնային ուղղություններով ակտիվ փոխանակումների շարունակման կարևորությունը:

The countries of Central Asia and the European Union (EU) have adopted a joint declaration, which envisages the establishment of a strategic partnership between the two regions. The declaration was adopted following the results of the first Central Asia-European Union summit in Samarkand.
On April 4, 2025, the first Central Asia-European Union summit was held in Samarkand under the chairmanship of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev. The event was attended by the President of the European Council, Antonio Costa; the President of the European Commission, Ursula von der Leyen; the President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev; the President of Kyrgyzstan Sadyr Zhaparov; the President of Tajikistan Emomali Rahmon, the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedow, as well as the heads of the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank.
Summit The agenda discussed the prospects for developing multilateral relations between the Central Asian states and the European Union and the opportunities for deepening practical cooperation. The parties exchanged views on topical issues of international and regional policy.
Special attention was paid to expanding investment cooperation, increasing the volume of trade, and promoting joint programs and cooperation projects in the fields of innovation, "green" energy, extractive industries, agriculture, transport, logistics, and digitalization. In addition, the importance of continuing active exchanges in culture, tourism, science, education, and other priority areas was emphasized.