«Չինաստանը խուճապի է մատնվել»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ի պատասխան Պեկինի կողմից բոլոր ամերիկյան ապրանքների համար 34 տոկոս մաքսատուրքերի, հայտարարել է, որ «Չինաստանը սխալ է թույլ տվել» և «խուճապի է մատնվել»։
«Չինաստանը սխալ քայլ է արել, խուճապի է մատնվել՝ միակ բանը, որ չեն կարող իրենց թույլ տալ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է նա։
Պատասխան մաքսատուրքերի որոշման մասին ավելի վաղ հայտնել էր ՉԺՀ-ի Պետական ​​խորհուրդը։ Ամերիկյան ոչ մի ապրանքի համար բացառություններ չեն արվելու։
Բացի այդ, Չինաստանի առևտրի նախարարությունը մի շարք սահմանափակումներ է մտցրել ամերիկյան ընկերությունների նկատմամբ. դրանցից 11-ն այժմ ներառված են Թայվանի հետ ռազմական համագործակցության համար անհուսալի սուբյեկտների ցանկում, իսկ 16-ը՝ արտահանման վերահսկման ցուցակում։ Այսկերպ Պեկինը կվերահսկի երկակի նշանակության ապրանքների մատակարարումը։

"China is panicking," Trump said
In response to Beijing's 34 percent tariffs on all American goods, US President Donald Trump said that "China made a mistake" and "panicked."
"China made a mistake and panicked—the only thing they can't afford," he wrote on his social media page.
The decision to impose retaliatory tariffs was announced earlier by the State Council of the PRC. No exceptions will be made for any American goods.
In addition, the Chinese Ministry of Commerce has imposed several restrictions on American companies: 11 are now included in the list of unreliable entities for military cooperation with Taiwan, and 16 are on the export control list. Thus, Beijing will control the supply of dual-use goods.