TikTok-ի հետ կապված Թրամփը նոր որոշում է ստորագրել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր վարչակազմը քրտնաջան աշխատել է TikTok-ի «փրկության» գործարքի ուղղությամբ՝ գրանցելով հսկայական առաջընթաց։
«Գործարքը պահանջում է լրացուցիչ ջանք, ուստի հրաման եմ ստորագրել՝ TikTok-ը ևս 75 օր ԱՄՆ-ում հասանելի պահելու համար: Հուսով ենք՝ կշարունակենք բարեխղճորեն աշխատել Չինաստանի հետ, որը, ես հասկանում եմ, այնքան էլ գոհ չէ մեր փոխադարձ մաքսատուրքերից (անհրաժեշտ է Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև արդար և հավասարակշռված առևտրի համար):
Սա վկայում է այն մասին, որ սակագներն ամենահզոր տնտեսական գործիքն են և շատ կարևոր՝ մեր ազգային անվտանգության համար։ Մենք չենք ցանկանում, որ TikTok-ը ստվերի տակ ընկնի: Անհամբեր սպասում ենք TikTok-ի և Չինաստանի հետ համագործակցությանը՝ գործարք ապահովելու համար: Շնորհակալություն այս խնդրին ձեր ուշադրության համար»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը:

US President Donald Trump has said that his administration has been working hard on a TikTok rescue deal and has made great progress.
“The deal requires additional effort, so I have signed an order to keep TikTok available in the United States for another 75 days. We hope to continue to work in good faith with China, which I understand is not very happy with our reciprocal tariffs (necessary for fair and balanced trade between China and the United States).
This is evidence that tariffs are the most potent economic tool for national security. We do not want TikTok to fall into the shadows. We look forward to working with TikTok and China to secure a deal. Thank you for your attention to this matter,” the US president wrote.