«Չի բացառվում, որ Իրանի միջուկային գործունեությունն ամբողջությամբ ստուգվի». Փեզեշքիան
«Իրանը երբեք չի ձգտել պատերազմի կամ հակամարտության, և միջուկային էներգիայի ոչ խաղաղ օգտագործումը տեղ չունի մեր անվտանգության ու պաշտպանության դոկտրինում»․ այս մասին Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալման ալ Սաուդի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Իրանը երբեք չի ձգտել պատերազմի կամ հակամարտության, և միջուկային էներգիայի ոչ խաղաղ օգտագործումը մեր անվտանգության ու պաշտպանության դոկտրինի մաս չէ: Չի բացառվում, որ Իրանի միջուկային գործունեությունը լիովին ստուգվի, ինչպես եղել է նախորդ բոլոր տարիներին: Իրանը պատրաստ է երկխոսության և բանակցությունների՝ փոխադարձ շահերի և հարգանքի հիման վրա լարված իրավիճակները լուծելու համար: Մենք չենք պատերազմում որևէ երկրի դեմ, սակայն մենք չենք վարանի պաշտպանել մեզ, և մեր պատրաստակամությունն ու հնարավորություններն այդ առումով գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա»,- ասել է Փեզեշքիանը։
Իր հերթին, Մուհամեդ բին Սալման Ալ Սաուդը նշել է, որ Իրանի, Սաուդյան Արաբիայի և տարածաշրջանի այլ երկրների համագործակցությունը կարող է նպաստել կայունության ամրապնդմանն ու խաղաղության հաստատմանը:

"It is not ruled out that Iran's nuclear activities will be fully verified." Pezeshkian
“Iran has never sought war or conflict, and the non-peaceful use of nuclear energy has no place in our security and defense doctrine,” Iranian President Masoud Pezeshkian said in a phone call with Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman al-Saud.
“Iran has never sought war or conflict, and the non-peaceful use of nuclear energy is not part of our security and defense doctrine. It is not ruled out that Iran’s nuclear activities will be fully verified, as they have been in all previous years. Iran is ready for dialogue and negotiations to resolve tense situations based on mutual interests and respect. We are not at war with any country, but we will not hesitate to defend ourselves, and our readiness and capabilities in this regard are at the highest level,” Pezeshkian said.
Mohammed bin Salman Al Saud, for his part, noted that cooperation between Iran, Saudi Arabia, and other countries in the region can contribute to strengthening stability and establishing peace.