Ադրբեջանը, Թուրքիան, Բուլղարիան և Վրաստանը համաձայնագիր են ստորագրել
Ադրբեջանը, Թուրքիան, Բուլղարիան և Վրաստանը համաձայնագիր են ստորագրել էլեկտրահաղորդման համակարգերի արդիականացման ծրագրի շրջանակներում, որը թույլ կտա վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներից արտադրված էլեկտրաէներգիայի առևտուրը և բարելավել էներգետիկ անվտանգությունը։
Ըստ Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարի՝ ծրագրի ավարտից հետո հաղորդման համակարգերը կարդիականացվեն, արտադրական ենթակառուցվածքները կգործեն ավելի արդյունավետ, և կբարձրանա էներգետիկ անվտանգությունը։
Բայրաքթարը նշել է, որ Թուրքիայի էլեկտրահաղորդման կորպորացիան (TEIAŞ) և Ադրբեջանում էլեկտրաէներգիայի խոշորագույն արտադրողը՝ Azerenerji-ն, ստորագրել են էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման գործառնական համաձայնագիր, որը կապահովի Թուրքիայի և Նախիջևանի միջև էլեկտրաէներգիայի անխափան և հուսալի փոխանցումը, ինչպես նաև կհանգեցնի առկա ենթակառուցվածքների արդիականացմանը և հաղորդման հզորության ավելացմանը։

Azerbaijan, Turkey, Bulgaria, and Georgia signed an agreement
Azerbaijan, Turkey, Bulgaria, and Georgia have agreed on a project to modernize their electricity transmission systems. This will enable the trade of electricity generated from renewable energy sources and improve energy security.
According to the Turkish Minister of Energy and Natural Resources, Alparslan Bayraktar, the project's completion will modernize transmission systems, make production infrastructure more efficient, and increase energy security.
Bayraktar noted that the Turkish Electricity Transmission Corporation (TEIAŞ) and Azerbaijan's largest electricity producer, Azerenerji, have signed an operational agreement to expand energy cooperation. This agreement will ensure uninterrupted and reliable electricity transmission between Turkey and Nakhichevan, modernize existing infrastructure, and increase transmission capacity.