ԵԽ-ն Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված նիստ է անցկացրել
Եվրոպական խորհրդարանն ապրիլի 3-ին Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված նիստ է անցկացրել՝ միաժամանակ լրջագույն ուշադրություն դարձնելով Լեռնային Ղարաբաղից էթնիկ հայերի բռնի տեղահանությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ եվրոպացի բազմաթիվ պատգամավորներ հստակ զուգահեռներ են անցկացրել պատմական ողբերգության և վերջին տարիների իրադարձությունների միջև՝ ընդգծելով Թուրքիայի ու Ադրբեջանի՝ պատմական պատասխանատվության չկրելու վտանգավոր հետևանքները։
«Ճանաչումն ու հաշտեցումը քաջություն են պահանջում անցյալին դիմակայելու և ապագան պատմական ճշմարտության վրա կառուցելու համար։ Սա հատկապես կարևոր է այսօր, երբ հարյուր հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ Ադրբեջանի վայրագությունների հետևանքով»,- նշել է ԵԺԿ խմբակցությունից Միրիամ Լեքսմանը։«Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադիմական դաշինք» խմբակցությունից Յանիս Մանիատիսը հիշել էր իր ընտանիքի ողբերգական փորձը Օսմանյան կայսրությունում։
«Հիշողության և ճանաչման բացակայությունը հանգեցնում է անցյալի կրկնությանը։ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերն այսօրվա ցավալի հիշեցումն են»,- ընդգծել է նա։Մեկ այլ պատգամավոր՝ Նիկոլաս Բեյը, քննադատել է Թուրքիայի ու Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը՝ նշելով, որ արդեն 110 տարի Թուրքիան փորձում է բռնակցել հայկական հողերը։ Նա նաև կոչ է արել ԵՄ-ին ուժեղացնել ճնշումը Թուրքիայի նկատմամբ,  որպեսզի վերջինս ճանաչի իր անցյալի հանցագործությունները:
«Կանաչների» ներկայացուցիչ Մարկետա Գրեգորովան արձանագրել է, որ ԵՄ-ն չի կարող շարունակել աչք փակել այն ժամանակ, երբ դա իրեն հարմար է․ «Եկեք աջակցենք Հայաստանին՝ տարածաշրջանում վերջին ժողովրդավարությանը»,- հավելել է նա։
Եվրոպացի պատգամավորները խիստ քննադատել են նաև ԵՄ շարունակվող համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ՝ հատկապես գազային մատակարարումների և Բաքվի հետ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի պահպանման համատեքստում։
«Ցեղասպանության ժխտումը չպետք է հանդուրժվի։ Դա ուղղակիորեն կապ ունի մեր օրերի անարդարությունների և բռնությունների հետ», – նշել է Մարի Տուսենը՝ ընդգծելով, որ պատմությունը կրկնվում է՝ այս անգամ այլ եղանակներով, սակայն նույն անպատժելիությամբ։
EAFJD կազմակերպությունը շնորհակալություն է հայտնել եվրոպացի այն պատգամավորներին, որոնք հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և միաժամանակ բարձրացրել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների պաշտպանությունը։
Կազմակերպության նախագահը ևս քննադատել է ԵՄ գործադիր իշխանությանը՝ «ցեղասպանություն» եզրը չկիրառելու և պատշաճ հարգանք չցուցաբերելու համար։ Նիստի ընթացքում եվրոպացի օրենսդիրները վերահաստատել են, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկ զտումներն անթույլատրելի են, և կոչ են արել ԵՄ-ին որդեգրել սկզբունքային արտաքին քաղաքականություն, որը մարդու իրավունքներն ու միջազգային իրավունքը վեր կդասի տնտեսական շահերից։

The Council of Europe held a session dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide
The European Parliament held a session on April 3 dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide while paying serious attention to the forced displacement of ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh.
According to Armenpress, many European MEPs drew explicit parallels between the historical tragedy and the events of recent years, highlighting the dangerous consequences of Turkey and Azerbaijan's failure to bear historical responsibility.
"Recognition and reconciliation require courage to confront the past and build the future on historical truth. This is especially important today when hundreds of thousands of people have been forced to leave Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijani atrocities," said Miriam Lexman of the EPP group. Yannis Maniatis of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats recalled his family's tragic experience in the Ottoman Empire.
"The lack of memory and recognition leads to the repetition of the past. The events in Nagorno-Karabakh are a painful reminder of today," he stressed. Another MEP, Nicolas Bey, criticized the ongoing policies of Turkey and Azerbaijan, noting that Turkey has been trying to annex Armenian lands for 110 years. He also called on the EU to increase pressure on Turkey to acknowledge its past crimes.
Greens MEP Marketa Gregorova said the EU could not continue to look the other way when it was convenient. "Let's support Armenia, the last democracy in the region," she added.
MEPs also strongly criticized the EU's continued cooperation with Azerbaijan, especially regarding gas supplies and maintaining the memorandum of understanding signed with Baku.
"Genocide denial must not be tolerated."It is directly related to the injustices and violence of our time," said Marie Toussaint, emphasizing that history repeats itself, this time in different ways but with the same impunity.
The EAFJD organization thanked those European parliamentarians who honored the memory of the victims of the Armenian Genocide and, at the same time, raised the protection of the rights of Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The organization's president also criticized the EU executive for not using the term "genocide" and not showing due respect. During the session, European lawmakers reaffirmed that the ethnic cleansing that took place in Nagorno-Karabakh is unacceptable and called on the EU to adopt a principled foreign policy that puts human rights and international law above economic interests.