Դեմոկրատները դժգոհել են Անվտանգության գործակալության տնօրենի ազատման մասին լուրերից
ԱՄՆ Կոնգրեսի դեմոկրատ առաջնորդները դժգոհություն են հայտնել՝ իմանալով, որ Ազգային անվտանգության գործակալության տնօրեն, գեներալ Թիմ Հոն աշխատանքից հեռացվել է: Նրանցից մեկը նշել է, որ այս քայլը «բոլորիս անվտանգությունը վտանգի տակ է դնում»:
Ըստ The Washington Post-ի հրապարակված լուրերի՝ պաշտոնանկ են արվել ինչպես Թիմ Հոն, այնպես էլ նրա տեղակալ Վենդի Նոբլը: Գեներալ Հոն նաև ղեկավարում էր ԱՄՆ Կիբեռհրամանատարությունը, որը պատասխանատու է Պենտագոնի կիբերանվտանգության համար: Լուրը հաստատել են երեք պաշտոնյաներ՝ երկու գործող և մեկ նախկին, որոնք նախընտրել են անանուն մնալ:
Վիրջինիայից սենատոր Մարկ Ուորները, ով Սենատի հետախուզության հանձնաժողովի փոխնախագահն է, հայտարարել է. «Գեներալ Հոն ավելի քան երեք տասնամյակ ծառայել է մեր երկրին՝ աչքի ընկնելով պատվով և նվիրվածությամբ: Երբ ԱՄՆ-ն բախվում է կիբերհարձակումների աննախադեպ սպառնալիքների, ինչպե՞ս կարող է նրա պաշտոնանկությունը մեզ ավելի պաշտպանված դարձնել»:
Կոնեկտիկուտը ներկայացնող կոնգրեսական Ջիմ Հայմսը, ով Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հանձնաժողովի կարևոր անդամ է, խոստովանել է, որ «շատ է անհանգստացած» այս որոշմամբ: «Գեներալ Հոն ազնիվ և սկզբունքային ղեկավար է, ով գործել է օրենքի շրջանակներում և առաջնահերթ համարել ազգային անվտանգությունը: Կարծում եմ՝ հենց այդ հատկություններն են նրան անցանկալի դարձրել ներկայիս վարչակազմի համար», - ասել է Հայմսը: Նա պնդել է, որ «այս որոշումը, որը մեզ ավելի խոցելի է դարձնում, անհապաղ բացատրություն է

Democratic leaders in the US Congress have expressed displeasure after learning that General Tim Ho, the director of the National Security Agency, has been fired. One noted that this move “puts all of us at risk of security.”
According to reports published by The Washington Post, Tim Ho and his deputy, Wendy Noble, were dismissed. General Ho also headed the US Cyber ​​Command, responsible for the Pentagon’s cybersecurity. Three officials, two current and one former, who preferred to remain anonymous, confirmed the news.
Senator Mark Warner of Virginia, vice chairman of the Senate Intelligence Committee, said: “General Ho has served our country for more than three decades with distinction and dedication. At a time when the United States faces unprecedented threats from cyberattacks, how can his removal make us any more secure?”
Representative Jim Hymes of Connecticut, a key member of the House Intelligence Committee, admitted that he was “afflicted” by the decision. “General Ho is an honest and principled leader who has acted within the law and has prioritized national security. I believe those qualities make him undesirable to this administration,” Hymes said. He argued that “this decision, which makes us more vulnerable, is an immediate explanation.