Թրամփը հեռացրել է անվտանգության խորհրդի մի քանի անդամի
Հինգշաբթի օրը նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ աշխատանքից հեռացրել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի մի քանի աշխատակիցների: Այս որոշումը կայացվել է ծայրահեղ աջ հայացքներով հայտնի ակտիվիստ Լորա Լումերի՝ նախօրեին Թրամփին ուղղված մտահոգություններից հետո, երբ նա խոսել էր աշխատակիցների՝ նախագահի նկատմամբ հավատարմության պակասի մասին:
Apnews-ի մի քանի աղբյուրների համաձայն Լումերն Օվալաձև սենյակում Թրամփի հետ զրույցի ժամանակ պնդել է, որ նախագահը հեռացնի այն աշխատակիցներին, որոնց նա համարում էր անբավարար հավատարիմ «Կրկին Ամերիկան մեծ դարձնենք» օրակարգին:
«Մենք հաճախ ենք մարդկանց հեռացնում»,- ասել է Թրամփը լրագրողներին՝ Մայամի ուղևորվելիս Air Force One-ի վրա: «Դրանք կարող են լինել մարդիկ, որոնք մեզ դուր չեն գալիս, կամ որոնք, մեր կարծիքով, լավ չեն աշխատում, կամ էլ նրանք, ովքեր կարող են հավատարիմ լինել ուրիշներին»:
Լումերը ստանձնել է այդ աշխատանքից ազատումների նախաձեռնության պատասխանատվությունը: X-ում ուշ երեկոյան կատարված գրառմամբ նա հայտարարել է. «Ինչպե՞ս կարելի է իմանալ, որ այն Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակիցները, որոնց մասին ես զեկուցել եմ Թրամփին, անհավատարիմ են և խոչընդոտել են նրան»:

Trump removes several members of the Security Council
President Donald Trump announced on Thursday that he had fired several White House National Security Council members. The decision came after far-right activist Laura Loomer raised concerns with Trump the day before about staff members' lack of loyalty to the president.
According to multiple sources with the AP, Loomer urged Trump in an Oval Office meeting to remove staff members he felt were not sufficiently committed to his "Make America Great Again" agenda.
"We often fire people," Trump told reporters on Air Force One as he departed for Miami. "They could be people we don't like, people we don't think are doing a good job, or people who may be loyal to others."
Loomer took responsibility for the firings. In a late-night tweet, he said, "How do you know that the National Security Council staff I reported to Trump were disloyal and obstructed him?"