Փոխադարձության սկզբունքով ԱՄՆ նոր մաքսատուրքերը չեն շրջանցել նաև Հայաստանից, Վրաստանից ու Ադրբեջանից ներկրվող ապրանքները։ Երեք երկրի դեպքում էլ 10-ական % աճ է։
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է համաշխարհային առևտրային պատերազմի մեկնարկի մասին՝ ավելի քան երկու ամիս նախապատրաստվելով իր երկրորդ նախագահական ժամկետի գլխավոր իրադարձությանը։ Սպիտակ տան Վարդերի այգում կազմակերպված հանդիսավոր արարողության ընթացքում նա ապրիլի 2-ը հռչակել է Ամերիկայի «Ազատագրման օր» և հայտարարել, որ սահմանում է համընդհանուր մաքսատուրքեր՝ աննախադեպ բարձր չափերով, որոնք ԱՄՆ-ում վերջին անգամ կիրառվել են նախորդ դարի սկզբին։
Թրամփը վստահ է, որ առևտրային սահմանափակումները կստիպեն ինչպես դաշնակիցներին, այնպես էլ հակառակորդներին գնալ զիջումների՝ թե՛ ֆինանսական, թե՛ տարածքային։ Սակայն տնտեսագետները զգուշացնում են, որ այս որոշման հետևանքով կյանքն ավելի բարդ է դառնալու բոլորի, այդ թվում՝ հենց ամերիկացիների համար, որոնք իրենք են վճարելու Թրամփի սահմանած ներմուծման հարկը։
«Այսօր Ազատագրման օրն է, – հայտարարել է Թրամփը։ – Սա Ամերիկայի պատմության ամենակարևոր օրերից է, մեր տնտեսական անկախության հռչակագիրը»։
«Մենք կրկին Ամերիկան մեծ ու հզոր կդարձնենք։ Մեր երկիրը ավելի քան 50 տարի թալանում էին։ Դա այլևս չի կրկնվի»։
Թրամփը հրամանագրով սահմանել է «փոխադարձ» մաքսատուրքեր՝ 34% Չինաստանի, 20% Եվրոպական Միության, 24% Ճապոնիայի և 26% Հնդկաստանի նկատմամբ։
Ընդհանուր առմամբ, որևէ երկիր չի խուսափի ամերիկացիներից իր ապրանքների վաճառքի դիմաց մաքսատուրք վճարելուց։ «Հիմնական նվազագույն մաքսատուրք» սահմանվել է 10%։ Ընդհանուր մաքսատուրքերը ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 5-ից, իսկ առավել բարձր դրույքաչափերը՝ ապրիլի 9-ից։

По принципу взаимности новые таможенные пошлины США не обошли стороной и товары, импортируемые из Армении, Грузии и Азербайджана. В случае всех трёх стран рост составил по 10%.
Дональд Трамп объявил о начале глобальной торговой войны, готовясь более двух месяцев к главному событию своего второго президентского срока. На торжественной церемонии в Розовом саду Белого дома он провозгласил 2 апреля «Днём освобождения Америки» и заявил, что вводит всеобщие таможенные пошлины беспрецедентно высоких размеров, которые в последний раз применялись в США в начале прошлого века.
Трамп уверен, что торговые ограничения вынудят как союзников, так и противников пойти на уступки — как финансовые, так и территориальные. Однако экономисты предупреждают, что это решение усложнит жизнь всем, включая самих американцев, которым придётся самим оплачивать введённый Трампом налог на импорт.
«Сегодня День освобождения, — заявил Трамп. — Это один из важнейших дней в истории Америки, провозглашение нашей экономической независимости».
«Мы снова сделаем Америку великой и могущественной. Нашу страну грабили более 50 лет. Это больше не повторится».
Указом Трамп установил «взаимные» пошлины: 34% в отношении Китая, 20% в отношении Европейского союза, 24% в отношении Японии и 26% в отношении Индии.
В общей сложности ни одна страна не избежит уплаты пошлин за продажу своих товаров американцам. «Базовая минимальная пошлина» установлена на уровне 10%. Общие пошлины вступят в силу с 5 апреля, а наиболее высокие ставки — с 9 апреля.