Մակրոնը կոչ է անում կոշտ պատասխան տալ ԱՄՆ մաքսատուրքերին
Ֆրանսիան և Գերմանիան կոչ են անում կոշտ և միասնական պատասխան տալ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերին, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Եվրոպայի պատասխանը բաղկացած կլինի 2 փուլից. առաջին պատասխանը կտրվի ապրիլի կեսերին։ Երկրորդը՝ ավելի ընդարձակ, ապրիլի վերջին՝ ոլորտ առ ոլորտ մանրամասն ուսումնասիրությունից հետո»,- ասել է Մակրոնը։
Նա ընդգծել է, որ ֆրանսիական ընկերությունները պետք է դադարեցնեն ցանկացած ներդրում ԱՄՆ-ում՝ «մինչև իրավիճակի պարզվելը»։
«Եվրամիության ուժեղ կողմը 450 միլիոն բնակչությամբ նրա շուկան է։ Դա ավելի մեծ է, քան ԱՄՆ շուկան»,- հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Франция и Германия призывают дать жесткий и единый ответ на пошлины США, заявил президент Франции Эммануэль Макрон.
«Ответ Европы будет состоять из двух этапов: первый последует в середине апреля. Второй, более широкий, — в конце апреля после детального анализа по секторам», — сказал Макрон.
Он подчеркнул, что французские компании должны приостановить любые инвестиции в США «до прояснения ситуации».
«Сильная сторона Евросоюза — его рынок с населением 450 миллионов человек. Это больше, чем рынок США», — добавил президент Франции.