Մակրոնը կոչ է անում կոշտ պատասխան տալ ԱՄՆ մաքսատուրքերին
Ֆրանսիան և Գերմանիան կոչ են անում կոշտ և միասնական պատասխան տալ ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերին, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Եվրոպայի պատասխանը բաղկացած կլինի 2 փուլից. առաջին պատասխանը կտրվի ապրիլի կեսերին։ Երկրորդը՝ ավելի ընդարձակ, ապրիլի վերջին՝ ոլորտ առ ոլորտ մանրամասն ուսումնասիրությունից հետո»,- ասել է Մակրոնը։
Նա ընդգծել է, որ ֆրանսիական ընկերությունները պետք է դադարեցնեն ցանկացած ներդրում ԱՄՆ-ում՝ «մինչև իրավիճակի պարզվելը»։
«Եվրամիության ուժեղ կողմը 450 միլիոն բնակչությամբ նրա շուկան է։ Դա ավելի մեծ է, քան ԱՄՆ շուկան»,- հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Macron calls for tough response to US tariffs
French President Emmanuel Macron said France and Germany are calling for a tough and united response to US tariffs.
“Europe’s response will be in two stages: the first will be in mid-April. The second, more comprehensive, will be at the end of April, after a detailed study of each sector,” Macron said.
He stressed that French companies should stop all investments in the US “until the situation is clarified.”
“The European Union’s strength is its market of 450 million people. It is bigger than the US market,” the French president added.