Մաքսատուրքերը մեծ տնտեսական սխալ են. ԵԽ նախագահ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սահմանած մաքսատուրքերը «տնտեսական մեծ սխալ» են։ Այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան, փոխանցում է Euronews-ը։
«Սա իսկապես մեծ տնտեսական սխալ է Միացյալ Նահանգների, ինչպես նաև Եվրոպայի և ամբողջ աշխարհի համար։ Մենք պետք է պատասխանենք վճռական, բայց միևնույն ժամանակ՝ խելամիտ: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է համաձայնության հասնենք բանակցություններում»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների միջև առևտրային պատերազմը «կազդի բոլորի վրա»:
Նրա խոսքով՝ սակագնային պատերազմի մեջ մտնելը լավագույն ճանապարհը չէ։
«Մենք իսկապես պետք է արձագանքենք այնպես, որ բանակցությունների միջոցով լուծում գտնենք՝ ի շահ Միացյալ Նահանգների և Եվրոպայի, ամերիկյան տնտեսության և եվրոպական տնտեսության ընդհանուր և փոխադարձ շահերի», – հավաստիացրել է նա:
«Մեր առևտրային հարաբերությունները կազմում են համաշխարհային առևտրի 30%- ը (և) համաշխարհային ՀՆԱ-ի 40% - ը, ուստի դա ոչ միայն կազդի Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի վրա, այլև բոլորի վրա, ուստի դա մեծ սխալ է»,-հավելել է նա:

Customs duties are a significant economic mistake: Council of Europe President
Euronews reports that European Council President Antonio Costa has said that the tariffs imposed by US President Donald Trump are a "big economic mistake."
"This is a huge economic mistake for the United States, Europe, and the world. We need to respond decisively but at the same time wisely. That means we need to agree in the negotiations," he said.
He noted that a trade war between the European Union and the United States "will affect everyone."
He said that entering into a tariff war is not the best way.
"We need to respond in a way that finds a negotiated solution in the common and mutual interest of the United States and Europe, the American and the European economies," he assured.
"Our trade relationship accounts for 30% of world trade (and) 40% of world GDP, so this will not only affect Europe and the United States, but everyone, so this is a big mistake," he added.