Բենիամին Նեթանյահուն պետական այցով ժամանել է Հունգարիա, որը ճանաչում է Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի իրավասությունը: Ավելի վաղ դատարանը Իսրայելի վարչապետին ձերբակալելու օրդեր էր տվել։
Բուդապեշտի օդանավակայանում Նեթանյահուին դիմավորել է Հունգարիայի պաշտպանության նախարար Կրիշտոֆ Սալայ-Բոբրովնիցկին:
Հիշեցնենք, որ ՄՔԴ-ն Նեթանյահուին և Իսրայելի պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտին ձերբակալելու օրդեր էր տվել Գազայի հատվածում Իսրայելի զինուժի գործողությունների համար: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը խստորեն դատապարտել էր այդ քայլը, խոստացել Նեթանյահուին հրավիրել Բուդապեշտ և անտեսել Հաագայի պահանջը:

Benjamin Netanyahu arrived on a state visit to Hungary, which recognizes the jurisdiction of the International Criminal Court in The Hague. Earlier, the court issued an arrest warrant for the Israeli prime minister.
Netanyahu was met at the Budapest airport by Hungarian Defense Minister Krzysztof Szalai-Bobrovnicki.
It should be recalled that the ICC issued arrest warrants for Netanyahu and former Israeli Defense Minister Yoav Galant for the actions of the Israeli military in the Gaza Strip. Hungarian Prime Minister Viktor Orban strongly condemned the move, promised to invite Netanyahu to Budapest, and ignored the Hague's demand.