Թրամփը չի խնայել նաև Իսրայելին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի օրը հայտարարել է արմատական նոր սակագնային քաղաքականության մասին՝ սահմանելով առնվազն 10% բազային տուրք ներմուծվող գրեթե բոլոր ապրանքների համար։ Այս որոշմամբ զգալիորեն բարձրացվել է փոխադարձ սակագները Միացյալ Նահանգների հետ։ Այս որոշումից անմասն չի մնացել նաև Իսրայելը։ Սա դժգոհություն է առաջացրել երկրում, քանի որ փորձագետները սա ռիսկային որոշում են համարում առևտրի մեծ դեֆիցիտ ունեցող երկրների համար:
Այս ծրագրի համաձայն, իսրայելական արտահանումը ենթակա կլինի 17% մաքսատուրքի, ինչը մտահոգություններ է առաջացնում Իսրայելի տնտեսության վրա հնարավոր ազդեցության և մեկ երկրի արտահանման ամենամեծ շուկայի հետ առևտրային հարաբերությունների վերաբերյալ:

Trump has not spared Israel either
US President Donald Trump announced a radical new tariff policy on Wednesday, imposing a minimum 10% base duty on almost all imported goods. The decision significantly increased reciprocal tariffs with the United States. Israel was not left out of this decision, which caused discontent in the country. Experts consider this a risky decision for countries with large trade deficits.
Under this plan, Israeli exports will be subject to a 17% tariff, which raises concerns about the potential impact on Israel's economy and trade relations with the country's largest export market.