Պուտինի խորհրդականը մեկնում է Վաշինգտոն
Ռուսաստանի ազգային բարեկեցության հիմնադրամի ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը մինչև այս շաբաթվա վերջ կայցելի Վաշինգտոն՝ հանդիպելու ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆի հետ: Հանդիպումը տեղի կունենա երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման շուրջ բանակցությունների շուրջ: Այս մասին հայտնում է CNN -ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ռուս պաշտոնյայի այցը Վաշինգտոն առաջինը կլինի 2022 թվականից ի վեր և նշանավորում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների ջերմացումը։
Դմիտրիևը Պուտինի մտերիմ խորհրդականն է։ Փետրվարին ռուս այլ պաշտոնյաների հետ նա այցելել Էր Ռիադ (Սաուդյան Արաբիա)՝ Ուկրաինայում պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ կարգավորման քննարկումներին մասնակցելու համար։
Դմիտրիևը Ուիթքոֆի հետ աշխատել է նաև ամերիկացի ուսուցիչ Մարկ Ֆոգելին ազատելու բանակցությունների վրա։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ ԱՄՆ իշխանությունները ժամանակավորապես հանել են Դմիտրիևի դեմ պատժամիջոցները, որպեսզի Պետդեպարտամենտին թույլ տան նրան վիզա տրամադրել ԱՄՆ մուտք գործելու համար:

Putin's advisor leaves for Washington
The head of the Russian National Welfare Foundation, Kirill Dmitriev, will visit Washington by the end of this week to meet with Steve Witkoff, the US president's special representative. The meeting will discuss strengthening relations between the two countries, CNN reported, citing its sources.
The visit of a Russian official to Washington will be the first since 2022 and marks the warming of relations between the two countries.
Dmitriev is a close adviser to Putin. In February, he visited Riyadh (Saudi Arabia) with other Russian officials to participate in settlement discussions to end the war in Ukraine.
Dmitriev also worked with Witkoff on negotiations to release American teacher Mark Fogel.
The media outlet notes that US authorities have temporarily lifted sanctions against Dmitriev, allowing the State Department to issue him a visa to enter the United States.