Դեմոկրատների թեկնածուն հաղթել է Վիսկոնսինի Գերագույն դատարանում
Վիսկոնսինի Գերագույն դատարանի համար դեմոկրատների առաջադրած թեկնածուն հաղթել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի և միլիարդատեր Իլոն Մասկի աջակցությունը ստացած մրցակցին։
Սյուզան Քրոուֆորդը՝ Դեյն շրջանի դատավորը, ով իրավական պայքար է մղել արհմիությունների իրավունքները, հղիության ընդհատման իրավունքները պաշտպանելու և ընտրողների նույնականացման օրենքներին դեմ արտահայտվելու համար, բեմ է բարձրացել ներկայիս չորս լիբերալ դատավորների շրջապատում: Նա իր հաղթանակը բնութագրել է որպես ժողովրդավարության հաղթանակ՝ միաժամանակ քննադատելով Մասկին.
«Ես երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ կպայքարեմ աշխարհի ամենահարուստ մարդու դեմ՝ հանուն Վիսկոնսինում արդարության։ Եվ մենք հաղթեցինք», - ասել է Քրոուֆորդը:
Մասկը և նրա կողմից ֆինանսավորվող խմբերը ծախսել են ավելի քան 21 միլիոն դոլար՝ Քրոուֆորդին հաղթելու համար: Մասկն անձամբ այցելել է Վիսկոնսին ընտրություններից երկու օր առաջ՝ երկու ընտրողի 1 միլիոն դոլարի չեկեր հանձնելու համար:
«Այսօր Վիսկոնսինի բնակիչները հետ մղեցին մեր ժողովրդավարության, մեր արդար ընտրությունների և մեր Գերագույն դատարանի դեմ աննախադեպ հարձակումը», - ասել է Քրոուֆորդը հաղթանակի ելույթում:
Քրոուֆորդը հաղթել է հանրապետականների աջակցությունը ստացած Բրեդ Շիմելին, որը ծախսերի առումով ռեկորդներ է սահմանել, դարձել է Վիսկոնսինի Գերագույն դատարանի ընտրություններում ամենաբարձր մասնակցություն ունեցող ընտրություն և վերածվել ազգային քաղաքական պայքարի խորհրդանիշի:

The Democratic nominee for the Wisconsin Supreme Court has defeated a challenger backed by President Donald Trump and billionaire Elon Musk.
Susan Crawford, a Dane County judge who has fought for union rights, abortion rights, and voter ID laws, took the stage with four current liberal justices. She described her victory as a victory for democracy while criticizing Musk.
“I never imagined I would be running against the richest man in the world for justice in Wisconsin. And we won,” Crawford said.
Musk and the groups he funded spent over $21 million to defeat Crawford. Two days before the election, Musk personally visited Wisconsin to hand out $1 million checks to two voters.
“Today, the people of Wisconsin have repelled an unprecedented attack on our democracy, our fair elections, and our Supreme Court,” Crawford said in his victory speech.
Crawford defeated Republican nominee Brad Schimmel, who set spending records, became the highest-turnout candidate in Wisconsin’s Supreme Court race, and has become a symbol of the national political struggle.