«Գնդակը Հայաստանի դաշտում է». Ալիև
Իլհամ Ալիևը կրկին խոսել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման երկու առանցքային պայմանների մասին, որոնք վերաբերվում են սահմանադրությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին․
«Մեր պայմանները հայտնի են Հայաստանին․ դրանք նոր չեն։ Մենք վաղուց առաջ ենք տանում դրանք։ Սակայն մինչ այժմ մենք Հայաստանից լուրջ պատասխան չենք ստացել։ Նախ, անհրաժեշտ է վերացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը»,- ասել է Ալիևը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի սահմանադրության մեջ հղում կա Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրին, որը սահմանադրության անբաժանելի մասն է․
«Այնտեղ դրույթ կա, որ Ադրբեջանի իրավական, պատմական տարածքը միավորվում է Հայաստանի հետ․ դա բաց տարածքային պահանջ է մեր հանդեպ։ Ուստի, այս դրույթը Հայաստանի սահմանադրությունից հանելը մեր օրինական պահանջն է։ Երբ այս երկու պայմանները բավարարվեն, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ոչ մի խոչընդոտ չի լինի։ Ինչպես ասում են՝ գնդակը Հայաստանի կողմն է։ Եթե Հայաստանն իսկապես ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել, պետք է ընդունի Ադրբեջանի այս երկու օրինական պայմանները», - ընդգծել է նա:

Ilham Aliyev once again spoke about the two key conditions for signing a peace treaty with Armenia, which relate to the constitution and the OSCE Minsk Group.
“Our conditions are known to Armenia; they are not new. We have been putting them forward for a long time. However, we have not received a serious response from Armenia. First, abolishing the OSCE Minsk Group is necessary,” Aliyev said.
According to him, the Armenian constitution references the Declaration of Independence of Armenia, an integral part of the constitution.
“There is a provision there that the legal, historical territory of Azerbaijan is united with Armenia; this is an open territorial claim towards us. Therefore, removing this provision from the Armenian constitution is our legitimate demand. When these two conditions are met, there will be no obstacle to signing a peace treaty. As they say, the ball is in Armenia’s court. If Armenia wants to sign a peace treaty, it must accept these two legal conditions of Azerbaijan,” he emphasized.