«Գնդակը Հայաստանի դաշտում է». Ալիև
Իլհամ Ալիևը կրկին խոսել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման երկու առանցքային պայմանների մասին, որոնք վերաբերվում են սահմանադրությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին․
«Մեր պայմանները հայտնի են Հայաստանին․ դրանք նոր չեն։ Մենք վաղուց առաջ ենք տանում դրանք։ Սակայն մինչ այժմ մենք Հայաստանից լուրջ պատասխան չենք ստացել։ Նախ, անհրաժեշտ է վերացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը»,- ասել է Ալիևը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի սահմանադրության մեջ հղում կա Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրին, որը սահմանադրության անբաժանելի մասն է․
«Այնտեղ դրույթ կա, որ Ադրբեջանի իրավական, պատմական տարածքը միավորվում է Հայաստանի հետ․ դա բաց տարածքային պահանջ է մեր հանդեպ։ Ուստի, այս դրույթը Հայաստանի սահմանադրությունից հանելը մեր օրինական պահանջն է։ Երբ այս երկու պայմանները բավարարվեն, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ոչ մի խոչընդոտ չի լինի։ Ինչպես ասում են՝ գնդակը Հայաստանի կողմն է։ Եթե Հայաստանն իսկապես ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել, պետք է ընդունի Ադրբեջանի այս երկու օրինական պայմանները», - ընդգծել է նա:

«Мяч на стороне Армении». Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что для подписания мирного соглашения с Арменией необходимо выполнить два основных условия — ликвидировать Минскую группу ОБСЕ и внести изменения в Конституцию Армении.
«Наши условия известны Армении, они не новые. Мы уже давно настаиваем на них. Однако до сих пор не получили серьезного ответа от Армении. Во-первых, необходимо упразднить Минскую группу ОБСЕ», — заявил Алиев.
Он также отметил, что в Конституции Армении содержится ссылка на Декларацию о независимости страны, которая является ее неотъемлемой частью.
«Там есть пункт, который предусматривает объединение территорий Азербайджана с Арменией. Это открытая территориальная претензия в наш адрес. Следовательно, удаление этого положения из Конституции Армении — наше законное требование. Когда оба эти условия будут выполнены, не останется никаких препятствий для подписания мирного соглашения. Как говорится, мяч на стороне Армении. Если Армения действительно хочет подписать мирный договор, она должна принять эти два законных условия Азербайджана», — подчеркнул Алиев.