«Իրանը երբեք չի ձգտի միջուկային զենք արտադրել կամ ձեռք բերել». Արաղչի
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ դիվանագիտական փոխգործակցությունը ցույց է տվել իր արդյունավետությունը անցյալում, և ներկայում ևս կարող է արդյունավետ լինել, սակայն բոլորի համար պետք է պարզ լինի, որ չկա «ռազմական տարբերակ» հասկացություն, առավել ևս՝ «ռազմական լուծում»:
ISNA-ի տվյալներով՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարը սրանով արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հակաիրանական հայտարարություններին: «ԱՄՆ նախագահը կարող է շահագրգռված չլինել 2015-ի միջուկային գործարքով, սակայն այդ գործարքը պարունակում է առանցքային պարտավորություն Իրանի կողմից, որը մնում է ուժի մեջ, և նույնիսկ ԱՄՆ-ը, որը չի մասնակցում գործարքին, օգուտ է քաղել դրանից: Իրանը կրկին հայտարարում է, որ երբեք և ոչ մի պարագայում չի ձգտի միջուկային զենք փնտրել, արտադրել կամ ձեռք բերել»,- գրել է Արաղչին իր «X»-ի էջում:
Իրանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ ՀԳՀԾ-ի ստորագրումից 10 տարի և ԱՄՆ-ի միակողմանի դուրս գալուց 7 տարի անց ոչ մի ապացույց չկա, որ Իրանը խախտել է այդ պարտավորությունը՝ հիշեցնելով, որ նույնիսկ ԱՄՆ ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդը վերջերս լիովին խոստովանել է դա: Արաղչին ընդգծել է. «Բոլորի համար պետք է պարզ լինի, որ չկա ռազմական տարբերակ հասկացություն, առավել ևս՝ ռազմական լուծում»:

"Iran will never seek to produce or acquire nuclear weapons." Araghchi
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said that diplomatic cooperation has been effective in the past and can be effective now. Still, it should be clear to everyone that there is no concept of a "military option," let alone a "military solution."
ISNA said the Iranian Foreign Minister was responding to US President Donald Trump's anti-Iranian statements. "The US president may not be interested in the 2015 nuclear deal, but it contains a key commitment from Iran that remains in force, and even the US, which is not a party to the deal, has benefited from it. Iran reiterates that it will never, under any circumstances, seek, produce or acquire nuclear weapons," Araghchi wrote on his "X" page.
The Iranian Foreign Minister said that 10 years after the signing of the JCPOA and 7 years after the US unilaterally withdrew, there is no evidence that Iran violated that commitment, recalling that even the US Director of National Intelligence Tulsi Gabbard recently fully acknowledged this. Araghchi emphasized, "It should be clear to everyone that there is no concept of a military option, let alone a military solution."