«Միշտ ասել ենք` Ղարաբաղը ձեր տարածքն է»․ Գերմանիայի նախագահ
«Պաշտոնական Բեռլինի ուղիղ և հստակ դիրքորոշումը այն է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է»․ հայտարարել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
«Մենք միշտ ասել ենք, որ դա ձեր տարածքն է և այսօր ևս հաստատում ենք Գերմանիայի այդ դիրքորոշումը», - ասել Է Շտայնմայերը։
Գերմանիայի նախագահը Ադրբեջանին և Հայաստանին շնորհավորել է խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման կապակցությամբ:
Նա Բաքվին և Երևանին կոչ է արել բաց չթողնել պահը և հնարավորինս շուտ ստորագրել համաձայնագիրը:
«Շատ մեծ քայլ է կատարվել։ Խոսեցի նախագահ Ալիևի հետ և հույս հայտնեցի, որ շուտով կկարողանանք ականատես լինել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, և հարատև խաղաղություն կլինի։ Մեծ հույս ունեմ և կոչ եմ անում կողմերին՝ բաց չթողնել այս պահը, չնայած բոլոր դժվարություններին և մարտահրավերներին», - ասել Է Շտայնմայերը։
Նրա կարծիքով՝ կողմերը պետք է քաղաքական կամք դրսևորեն գործընթացը մինչև վերջ հասցնելու համար․ «Վստահ եմ, որ դա տեղի կունենա»:

"We have always said: Karabakh is your territory." German President
"The direct and clear position of official Berlin is that Karabakh is Azerbaijan," German President Frank-Walter Steinmeier said.
"We have always said that it is your territory, and today, we confirm this position in Germany," Steinmeier said.
The German president congratulated Azerbaijan and Armenia on the agreement on the text of the peace treaty.
He called on Baku and Yerevan not to miss the moment and sign the agreement as soon as possible.
"A huge step has been taken. I spoke with President Aliyev and expressed hope that we will soon be able to witness the signing of the peace treaty and that lasting peace. I have great hope, and I call on the parties not to miss this moment despite all the difficulties and challenges," Steinmeier said.
In his opinion, the parties must demonstrate political will to conclude the process. "I am sure that this will happen."