Թրամփը կարողությունը հասցրել է 5,1 միլիարդ դոլարի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2024 թվականի 2,3 միլիարդ դոլարից 2025 թվականին իր կարողությունը հասցրել է 5,1 միլիարդ դոլարի: Այս մասին հայտնել է Forbes ամսագիրը՝ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց 39-րդ վարկանիշում: Ամսագրի գնահատմամբ՝ «միլիարդատերերից քչերն են ավելի հաջող տարի ունեցել, քան Դոնալդ Թրամփը, և ոչ միայն այն պատճառով, որ նա կրկին դարձել է ԱՄՆ նախագահ: Սպիտակ տուն վերադառնալուց առաջ նա զգալիորեն ավելացրել է իր կարողությունը կրիպտոարժույթի եկամտաբեր ներդրումների շնորհիվ»:
Forbes-ի տվյալներով՝ Թրամփի կարողության հիմնական աղբյուրը անշարժ գույքն է: Նրան են պատկանում նաև գոլֆի ակումբներ, շքեղ առանձնատներ, գինեգործարան և 1991 թվականի արտադրության Boeing 757-200 ինքնաթիռ, որը հայտնի է որպես Trump Force One:
Ընդհանուր առմամբ, ցուցակում ընդգրկվել է ավելի քան 3 հազար մարդ, որոնց կարողությունը միասին կազմել է 16,1 տրիլիոն դոլար: Ինչպես նշում է Forbes-ը, առաջին անգամ երեք միլիարդատեր ունի ավելի քան 200 միլիար դոլար կարողություն:

Trump's fortune has increased to $5.1 billion
US President Donald Trump has increased his fortune from $2.3 billion in 2024 to $5.1 billion in 2025. This was reported by Forbes magazine in its 39th ranking of the wealthiest people in the world. According to the magazine, “few billionaires have had a more successful year than Donald Trump, and not only because he became US president again. Before returning to the White House, he significantly increased his fortune thanks to profitable investments in cryptocurrency.”
According to Forbes, real estate is the main source of Trump’s wealth. He also owns golf clubs, luxury mansions, a winery, and a 1991 Boeing 757-200 aircraft, known as Trump Force One.
The list includes more than 3 thousand people whose combined fortune amounted to $16.1 trillion. As Forbes notes, three billionaires have more than 200 billion dollars in capacity for the first time.