Դեղագործական ընկերությունները ճնշում են Թրամփին. Reuters
Դեղագործական ընկերություններն ակտիվ ճնշում են բանեցնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վրա՝ ներմուծվող դեղագործական արտադրանքի մաքսատուրքերը փուլային եղանակով ներդնելու համար։ Ինչպես հաղորդում է Reuters-ը, այս ընկերություններն ակնկալում են այդպիսով մեղմել սակագների ազդեցությունը և բավարար ժամանակ ձեռք բերել արտադրությունը տեղափոխելու համար։
Ակնկալվում է, որ Թրամփը չորեքշաբթի օրը կհայտարարի մաքսատուրքերի լայնածավալ ծրագրի մասին։ Կիրակի օրը նախագահը նշել է, որ իր կողմից հայտարարվելիք փոխադարձ մաքսատուրքերը կտարածվեն բոլոր երկրների վրա, այլ ոչ թե միայն առևտրային ամենամեծ անհավասարակշռություն ունեցող 10-15 երկրների։
Նա նաև հաստատել է, որ մոտ ապագայում մաքսատուրքեր կսահմանի դեղագործական արդյունաբերության վրա, որը նախկին առևտրային հակամարտությունների ընթացքում ազատված էր նման միջոցառումներից՝ ի տարբերություն այլ ոլորտների։
Reuters-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Թրամփը չորեքշաբթի օրը չի հայտարարի դեղագործական մաքսատուրքերի մանրամասները։
Այնուամենայնիվ, խոշոր բազմազգ դեղագործական ընկերություններն այժմ համոզված են, որ բժշկական արտադրանքին ուղղված ԱՄՆ մաքսատուրքերն անխուսափելի են։ Նրանք հույս ունեն ձեռք բերել 25% մաքսատուրքի աստիճանական ներդրում, որի մասին զգուշացրել է նախագահը, այլ ոչ թե անմիջապես 25%-ի կիրառում առաջին օրվանից, հայտնել են չորս տեղեկացված աղբյուրներ։

Pharmaceutical companies pressure Trump. Reuters
Reuters reported that pharmaceutical companies are lobbying President Donald Trump to impose tariffs on imported pharmaceuticals in phases, hoping to soften the impact of the tariffs and buy time to shift production.
Trump is expected to announce a broad-based tariff plan on Wednesday. On Sunday, the president said the tariffs would apply to all countries, not just the 10-15 countries with the most significant trade imbalances.
He also confirmed that he would soon impose tariffs on the pharmaceutical industry, which, unlike other sectors, has been exempt from such measures in previous trade conflicts.
According to Reuters sources, Trump will not announce details of the pharmaceutical tariffs on Wednesday.
However, major multinational pharmaceutical companies are now convinced that U.S. tariffs on medical products are inevitable. Four people familiar with the matter said they hope to phase in the 25% tariff the president has warned about rather than impose an immediate 25% tax on day one.