Սերբիան և Հունգարիան ռազմական դաշինք կստեղծեն
Սերբիան և Հունգարիան հստակեցրել են 2025 թվականին ռազմավարական համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում և նախատեսել են առավելագույն քանակի համատեղ միջոցառումներ՝ մոտեցնելու համար պաշտոնական Բելգրադի և Բուդապեշտի միջև ապագա ռազմական դաշինքի ստեղծումը․ հայտարարել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը։
Հունգարիայի պաշտպանության նախարար Քրիստոֆ Սալայ-Բոբրովնիչկին երեքշաբթի ժամանել է Սերբիա, որտեղ նրան Բելգրադի մերձակայքում գտնվող Բատայնիցեի ռազմական օդանավակայանում հանդիսավոր դիմավորել է Սերբիայի պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչը։ Այնուհետև Հունգարիայի պաշտպանության նախարարին ընդունել է Սերբիայի նախագահը։ Վուչիչի ներկայությամբ նախարարները ստորագրել են 2025 թվականի երկկողմ ռազմական համագործակցության պլանը և Սերբիայի ու Հունգարիայի միջև պաշտպանության ոլորտում ռազմավարական համագործակցության իրականացման փաստաթուղթը։
«Սերբիայի և Հունգարիայի պաշտպանության նախարարությունները 2025 թվականի համար ծրագրել են 79 համատեղ միջոցառում, այդ թվում՝ զորավարժություններ, ինչը ռեկորդային թիվ է՝ համեմատած 2023 թվականի 48-ի հետ։ Այս համատեղ գործունեության մասին պայմանագիրը կնպաստի Սերբիայի և Հունգարիայի միջև ռազմական դաշինքի կամ միության ստեղծմանը մոտենալուն»,- հայտարարել է Վուչիչը։

Serbia and Hungary to form military alliance
Serbia and Hungary have finalized their strategic defense cooperation for 2025 and have planned a maximum number of joint events to bring the future military alliance between Belgrade and Budapest closer, Serbian President Aleksandar Vučić announced.
Hungarian Defense Minister Krzysztof Szalai-Bobrovnički arrived in Serbia on Tuesday. Serbian Defense Minister Bratislava Gašić welcomed him at the Batajnica military airport near Belgrade. The Serbian President then received the Hungarian Defense Minister. In the presence of Vučić, the ministers signed the 2025 bilateral military cooperation plan and the document on the implementation of strategic defense cooperation between Serbia and Hungary.
"The Serbian and Hungarian defense ministries have planned 79 joint events, including military exercises, for 2025, a record number compared to 48 in 2023. This agreement on joint activities will contribute to the closer establishment of a military alliance or union between Serbia and Hungary," Vučić said.