«Խոսքերը մեզ բավական չեն»․ Զելենսկի
Հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագրում ՆԱՏՕ-ի խնդիր չկա և երբեք չի եղել, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ վոլոդիմիր Զելենսկին։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական և ամերիկյան իրավաբանական թիմերը ներկայումս աշխատում են համաձայնագրի վրա։
Զելենսկին նաև հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ նախագահ Դոլալդ Թրամփը կուժեղացնի պատժամիջոցների ճնշումը Ռուսաստանի վրա՝ ուկրաինական էներգետիկ օբյեկտների վրա հարվածների պատճառով։
Նա նշել է, որ Ուկրաինան գրեթե ամեն օր տեղեկատվություն է փոխանցում ԱՄՆ-ին Ռուսաստանի կողմից էներգետիկայի վրա հարձակումները դադարեցնելու պայմանավորվածությունների խախտման մասին։
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ քայլեր լինեն։ Խոսքերը մեզ բավական չեն՝ ամենայն հարգանքով մեր ռազմավարական գործընկերների նկատմամբ։ Պատժամիջոցները մեզ համար շատ կարևոր են, քանի որ այն, ինչ մենք խոսել ենք Ամերիկայի հետ, ի կատար ենք ածում»,- ասել է Զելենսկին։

"Words are not enough for us." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said there is no NATO issue in the agreement with the United States on mineral resources, and there never was.
He said Ukrainian and American legal teams are working on the agreement.
Zelensky also expressed hope that US President Donald Trump will strengthen the pressure of sanctions on Russia due to attacks on Ukrainian energy facilities.
He noted that Ukraine almost daily transmits information to the United States about Russia's violation of agreements to stop energy attacks.
"It is essential for us that there are steps. Words are not enough for us, with all due respect to our strategic partners. Sanctions are significant for us because we are implementing what we have discussed with America," Zelensky said.