Իսրայելի վարչապետը հարցաքննվել է «Կատարգեյթի» գործով
«Կատարգեյթ» անունը ստացած սկանդալի գործով հարցաքննվել է Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն. հայտնում է BBC-ն։
Նա ցուցմունք է տվել Երուսաղեմում գտնվող իր գրասենյակում՝ հանդիպելով ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի քննիչներին: Նրանց հետ հանդիպմանը հասցնելու համար Նեթանյահուն ստիպված է եղել երկուշաբթի առավոտյան ավելի վաղ լքել Թել Ավիվի շրջանային դատարանը, որտեղ նա ցուցմունք էր տալիս իրեն առաջադրված կոռուպցիայի մեղադրանքով մեկ այլ քրեական գործի շրջանակում:
Այդուհանդերձ, այդ գործընթացն այժմ համեմատաբար թեթև է թվում «Կատարգեյթի» հետ համեմատած՝ հետաքննության, որը վերաբերում է վարչապետի խորհրդականների՝ Կատարի շահերը լոբբինգի միջոցով առաջ տանելու ենթադրյալ մասնակցությանը:
Առայժմ Նեթանյահուն այս հետաքննության մեջ հանդես է գալիս որպես վկա, ոչ թե կասկածյալ: Մինչդեռ երկուշաբթի օրը ոստիկանությունը ձերբակալել է նրա երկու գլխավոր օգնականներին՝ Ջոնաթան Ուրիխին և Էլի Ֆելդշտեյնին, որոնք համարվում են գործի հիմնական կասկածյալներ:
Իսրայելական աղբյուրների համաձայն՝ Նեթանյահուի ցուցմունքները մանրակրկիտ կուսումնասիրվեն, որից հետո Գլխավոր դատախազությունը կորոշի՝ արդյոք հիմքեր կան վարչապետի կարգավիճակը այս գործում փոխելու համար:

The BBC reports that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has been questioned about the so-called "Catargate" scandal.
He testified at his office in Jerusalem, meeting with investigators from the Serious Crimes Investigation Division. To get there, Netanyahu had to leave the Tel Aviv District Court early Monday morning, where he testified in a separate corruption case against him.
However, the proceedings now seem relatively light compared to the Qatargate investigation, which involves the prime minister's aides' alleged involvement in lobbying for Qatar.
So far, Netanyahu has been a witness, not a suspect, in the investigation. Meanwhile, police on Monday arrested two of his top aides, Jonathan Urich and Eli Feldstein, who are considered the main suspects in the case.
According to Israeli sources, Netanyahu's testimony will be thoroughly examined, after which the General prosecutor's office will decide whether there are grounds to change the prime minister's status.