Շտանմայերի աշխատակազմը ներողություն է խնդրել Ադրբեջանից
Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմը Ադրբեջանից ներողություն է խնդրել Արցախի դրոշի հրապարակման համար: Ըստ ադրբեջանական զլմ-ների՝ գերմանական կողմը խոստովանել է, որ տվյալ հրապարակումը սխալմամբ է տեղադրվել և անմիջապես ջնջել է այն։
Սրանով սակայն դժգոհության փուլը չի ավարտվել. Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի անունից ուղարկված նամակում ներողություն է հայտնվել տեղի ունեցած միջադեպի համար և համաձայնություն տրվել նամակը տարածել զանգվածային լրատվության միջոցներով:
«Ես շատ տխուր եմ տեղի ունեցած սխալի համար։ Ցանկանում եմ անկեղծորեն ներողություն խնդրել Ադրբեջանում որոշ մարդկանց մոտ ստեղծած սխալ տպավորության համար։
Դաշնային նախագահի առաջիկա այցը նպատակ ունի ամրապնդել ադրբեջանա-գերմանական գործընկերությունը և աջակցել տարածաշրջանում ընթացող խաղաղության գործընթացին»,- ասվում է Գերմանիայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, պետքարտուղար Դյորտե Դինգերի նամակում։

Аппарат Штайнмайера извинился перед Азербайджаном
Согласно азербайджанским СМИ, немецкая сторона признала, что данная публикация была размещена по ошибке и сразу же удалена.
Однако этим выражение недовольства не закончилось. В письме, отправленном от имени руководителя аппарата президента Германии, было принесено извинение за произошедший инцидент и дано согласие на распространение письма в средствах массовой информации.
«Я очень огорчена из-за допущенной ошибки. Хочу искренне извиниться за ошибочное впечатление, которое могло возникнуть у некоторых людей в Азербайджане.
Предстоящий визит федерального президента направлен на укрепление азербайджано-германского партнерства и поддержку мирного процесса в регионе»**, — говорится в письме руководителя аппарата президента Германии, статс-секретаря Дёрте Дингер.