Չինաստանը զորավարժություններ է սկսել Թայվանի մոտ
Չինաստանը ռազմական ուժերի համատեղ զորավարժություններ է մեկնարկել Թայվանի շրջակայքում, որը բնութագրել է որպես «խիստ նախազգուշացում» այսպես կոչված անջատողականության դեմ. գրում է Reuters-ը։
Զորավարժությունները ծավալվում են ժողովրդավարական կղզու շուրջ, որը Պեկինը համարում է իր տարածքի անբաժանելի մաս և բազմիցս հայտարարել է այն, անհրաժեշտության դեպքում, ուժի կիրառմամբ իր վերահսկողության տակ վերցնելու մասին։ Ռազմական գործողությունները սկսվել են Թայվանի նախագահ Լայ Չին-տեի կողմից Չինաստանը «օտար թշնամական ուժ» անվանելուց հետո։
Չինաստանի Արևելյան ռազմական թատերաբեմի հրամանատարությունը հայտարարել է, որ «զորավարժությունների նպատակն է մարզել ծովային և օդային պարեկության կարողությունները, հաստատել համապարփակ վերահսկողություն, ոչնչացնել ծովային և ցամաքային թիրախներ, ինչպես նաև ռազմավարական տարածքների ու ուղիների շրջափակում իրականացնել»։
Թայվանական աղբյուրների համաձայն՝ չինական ավելի քան 10 ռազմանավ մոտեցել են Թայվանի 24 ծովային մղոն (44 կմ) հարակից գոտուն, որին ի պատասխան Թայվանը նույնպես ռազմանավեր է ուղարկել տարածք։ Թայվանի պաշտոնյաները նշել են, որ, չնայած լարվածությանը, մարտական կրակ չի արձանագրվել։
Չինաստանը Թայվանի ղեկավար Լային բնութագրել է որպես «անջատողական» և «մակաբույծ»՝ անգամ հրապարակելով նրան վիրավորական կերպով պատկերող տեսանյութ։
Թայվանի կառավարությունը կտրականապես մերժում է Պեկինի տարածքային հավակնությունները՝ պնդելով, որ միայն Թայվանի ժողովուրդն իրավունք ունի որոշելու կղզու ապագան։ Նախագահական գրասենյակի հայտարարության մեջ նշվել է, որ Չինաստանը «միջազգային հանրության կողմից ճանաչված է որպես խնդիրներ հրահրող», և որ Թայվանն ունի անհրաժեշտ կարողություններ ու վստահություն՝ իր անվտանգությունն ապահովելու համար։

China has launched joint military exercises around Taiwan, which it described as a "strong warning" against so-called separatism, Reuters reports.
The exercises occur around the democratic island, which Beijing considers an integral part of its territory. Beijing has repeatedly stated that it will take it under its control by force if necessary. The military operations began after Taiwan President Lai Chin-te called China a "foreign hostile force."
China's Eastern Military Command said that "the purpose of the exercises is to train sea and air patrol capabilities, establish comprehensive control, destroy sea and land targets, and block strategic areas and routes."
According to Taiwanese sources, more than 10 Chinese warships approached Taiwan's 24-nautical-mile (44 km) territorial waters, prompting Taiwan to send warships to the area. Taiwanese officials said that despite the tensions, no live fire was reported.
China has described Taiwan's leader, Lai, as a "separatist" and a "parasite", even releasing a video offensively depicting him.
Taiwan's government strongly rejects Beijing's territorial claims, insisting that only the Taiwanese people have the right to determine the island's future. The presidential office said that China is "recognized by the international community as a troublemaker" and that Taiwan has the necessary capabilities and confidence to ensure its security.