«Պեկինը հասկանում և աջակցում է Ռուսաստանին». Չինաստանի ԱԳ նախարար
РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարար Վան Ի-ն հայտարարել է, թե Ռուսաստանի և Չինաստանի հարաբերությունները անխախտ են և ամուր։
«Չինաստան-Ռուսաստան համապարփակ գործընկերության և ռազմավարական փոխգործակցության հարաբերությունները դիմակայել են միջազգային անկայունության փորձություններին: Դրանք ժամանակից առաջ են ընթանում, անսասան են և ամուր՝ ինչպես Թայշան լեռը: Մենք լիովին հասկանում և աջակցում ենք Ռուսաստանին, որը դիվանագիտական միջոցներով պաշտպանում է իր օրինական իրավունքներն ու շահերը: Մարդկային հանրությունը կիսում է ընդհանուր ճակատագիր, և մեծ տերությունները պետք է հետևեն պատմության ընթացքին, պատասխանատվության զգացումով ավելի մեծ ներդրում ունենան մարդկության բարօրության գործում», - ասել է նա:
Վան Ի-ն նաև քննադատել է այն պնդումները, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, իբր, Մոսկվային աջակցելով, փորձում է հակադրել Պեկինի հետ: «Ռուս ընկերները, հավանաբար, նույնպես նկատել են նրանց, ովքեր սիրում են աղմկել և կրկին սպեկուլյացիաներ անել այսպես կոչված «հակադարձ Նիքսոնի» ռազմավարության շուրջ: Մենք դրանում տեսնում ենք ոչ միայն միջազգային քաղաքականության անմիջական գործարքայնացում, այլև հնացած առճակատման և բլոկային մտածողության վերադարձ», - հավելել է գործակալության զրուցակիցը:
Վան Ի-ն Ռուսաստան է ժամանել պաշտոնական այցով՝ մարտի 31-ից ապրիլի 2-ը, ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հրավերով:

In an interview with RIA Novosti, Chinese Foreign Minister Wang Yi stated that relations between Russia and China are unshakable and firm.
"The China-Russia comprehensive cooperation and strategic partnership have withstood the test of international instability. They are ahead of their time, unshakable and solid like Mount Taishan. We fully understand and support Russia in safeguarding its legitimate rights and interests through diplomatic means. The human community shares a common destiny, and major powers should follow the course of history and make greater contributions to the welfare of humanity with a sense of responsibility," he said.
Wang Yi also criticized allegations that US President Donald Trump, by allegedly supporting Moscow, is trying to antagonize Beijing. "Russian friends have probably also noticed those who like to make noise and speculate again about the so-called "reverse Nixon" strategy. We see in this not only the immediate transactionalization of international politics but also the return of outdated confrontation and bloc thinking," the agency added. Interlocutor:
Wang Yi arrived in Russia on an official visit from March 31 to April 2 at the invitation of Russian Foreign Minister Sergei Lavrov.