«Թույլ չեմ տա, որ ինձ այսպես կործանեն»․ Մարին լը Պեն
Ֆրանսիայի ծայրահեղ աջակողմյան «Ազգային միավորում» կուսակցության առաջնորդ Մարին լը Պենը հայտարարել է, որ կպայքարի և թույլ չի տա, որ իրեն կործանեն։
Նա նշել է, որ կբողոքարկի դատարանի վճիռը, որն արգելում էր իրեն առաջադրվել Ֆրանսիայի 2027 թվականի նախագահական ընտրություններում։ Քաղաքական գործիչն այս մասին հայտարարել է TF1-ին տված հարցազրույցում։
«Շանս կա, թեկուզ փոքր, բայց կա։ Ես իսկապես կխնդրեմ հնարավորինս հստակ որոշում կայացնել բողոքարկման վերաբերյալ, որը թույլ կտա իմ թեկնածությունը դիտարկել նախագահական ընտրություններում»,- նշել է Լը Պենը։
Նա հավելել է, որ իր և իր «Ազգային հանրահավաք» կուսակցության դեմ հայցը հարուցվել է քաղաքական հակառակորդների կողմից և հիմնված է այն փաստարկների վրա, որոնք չեն դիմանում քննադատությանը։
Մարին լը Պենը և նրա համախոհները մեղադրվում են Եվրախորհրդարանի միջոցների վատնման մեջ: Հետաքննության վարկածով՝ 2004-2016թթ․ նրանք մոտ 3 միլիոն եվրո են դուրս գրել Եվրախորհրդարանի հիմնադրամներից՝ կեղծ օգնականներ վարձելու միջոցով, իսկ գումարն օգտագործել երկրի ներսում իրենց քաղաքական նպատակներին հասնելու համար: