ԵՄ-ը դիտարկում է փակել շուկան ամերիկյան որոշ ապրանքների համար
ԵՄ-ը կարող է ամբողջությամբ փակել շուկան ամերիկյան որոշ ապրանքների համար՝ ի պատասխան Թրամփի մաքսատուրքերի։ Այս մասին գրում է իսպանական El País-ը։
Եվրահանձնաժողովը դիտարկում է ոչ միայն սիմետրիկ տուրքեր՝ ի պատասխան Թրամփի մաքսատուրքերի, որոնք ուժի մեջ են մտնում ապրիլի 2-ից, այլ նաև որոշ ամերիկյան ապրանքների եվրոպական շուկայի ամբողջական փակման հարցը, հայտնում է հրատարակությունը։
Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ում չկա միասնություն. Իտալիան և Ֆրանսիան հանդես են գալիս ավելի զուսպ մոտեցմամբ և պատրաստ չեն դուրս գալ հայելային քայլերից այն կողմ: Սակայն, ինչպես նշում է El País-ը, Եվրամիությունն իր համար ոչ մի «կարմիր գիծ» չի սահմանում՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի գործողությունների։

The EU may close the market to some American goods in response to Trump’s tariffs. This is reported by the Spanish newspaper El País.
The publication reports that the European Commission is considering not only symmetrical duties in response to Trump’s tariffs, which come into force on April 2, but also the complete closure of the European market to some American goods.
At the same time, there is no unity in the EU. Italy and France are taking a more restrained approach and are not ready to go beyond mirroring steps. However, as El País notes, the European Union does not set any “red lines” for itself in response to the US actions.