Դատարանը Մարին լը Պենին մեղավոր է ճանաչել
Փարիզի դատարանը Մարին լը Պենին մեղավոր է ճանաչել Եվրախորհրդարանի միջոցները վատնելու համար․ այս մասին հայտնում է ֆրանսիական BFMTV-ն:
Ֆրանսիայի ծայրահեղ աջակողմյան «Ազգային միավորում» կուսակցության առաջնորդ Մարին լը Պենը և նրա համախոհները մեղադրվում են Եվրախորհրդարանի միջոցների վատնման մեջ: Հետաքննության վարկածով՝ 2004-2016թթ․ նրանք մոտ 3 միլիոն եվրո են դուրս գրել Եվրախորհրդարանի հիմնադրամներից՝ կեղծ օգնականներ վարձելու միջոցով, իսկ գումարն օգտագործել երկրի ներսում իրենց քաղաքական նպատակներին հասնելու համար:
Դատարանը դեռ չի հրապարակել 2027թ․ նախագահական ընտրություններին լը Պենի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ իր որոշումը: Ֆրանսիայի դատախազությունը պահանջել է 5 տարով զրկել նրան քաղաքական գործունեությունից: Եթե նման որոշում կայացվի, նա չի կարողանա առաջադրվել նախագահի պաշտոնում: Սպասվում է, որ լը Պենը կբողոքարկի դատարանի որոշումը:

Marine Le Pen, leader of France's far-right National Rally party, and her supporters are accused of embezzling European Parliament funds. According to the investigation, between 2004 and 2016, they siphoned off about 3 million euros from the European Parliament's funds by hiring fake assistants and using the money to achieve their political goals within the country.
The court has not decided whether Le Pen can run in the 2027 presidential election. The French prosecutor's office has demanded that she be banned from political activity for five years. If such a decision is made, she cannot run for president. Le Pen is expected to appeal the court's decision.