Ուկրաինայում ցանկանում են փոխել ընտրությունների մասին օրենքը
Ուկրաինայում ցանկանում են փոփոխություններ կատարել օրենքներում՝ ընտրությունները հետաձգելու նպատակով: Այս մասին հայտարարել է երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավար Օլեգ Դիդենկոն։
«Պատերազմի ավարտից հետո ընտրությունների նախապատրաստման համար ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի, քան նախատեսված է գործող օրենսդրությամբ»,- ասել է Դիդենկոն։
Ըստ օրենքի՝ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցկացվեն ռազմական դրության ավարտից 60 օր հետո, իսկ նախագահական ընտրությունները՝ 90 օր հետո։
Սակայն Դիդենկոն նշել է, որ պատերազմի հետևանքները հաշվի առնելով՝ այդ ժամկետները բավարար չեն լինի, և ընտրական գործընթացները պետք է ճշգրտվեն:
Նա կարծում է, որ անհրաժեշտ է օրենք ընդունել՝ հետպատերազմյան ընտրությունների անցկացման առանձնահատկությունները կարգավորելու համար։

Ukraine wants to change the election law
Ukraine wants to amend the laws to postpone the elections, as announced by Oleg Didenko, head of the country's Central Election Commission.
"After the war's end, it will take more time to prepare for the elections than is provided for by the current legislation," Didenko said.
According to the law, parliamentary elections should be held 60 days after the end of martial law and presidential elections 90 days after.
However, Didenko noted that considering the war's consequences, these terms will not be sufficient, and the electoral processes should be adjusted.