Կարմիր Խաչի միջազգային ֆեդերացիան խստորեն դատապարտել է Գազայի հատվածում իրենց պարտականությունները կատարելիս ութ բժշկական աշխատակիցների սպանությունը:
Աշխարհի ամենամեծ մարդասիրական ցանցը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով. «Կարմիր Խաչի և Կարմիր Մահիկի միջազգային ֆեդերացիան (IFRC) վրդովված է Պաղեստինի Կարմիր Մահիկի ընկերության (PRCS) ութ բժիշկների մահվան կապակցությամբ, որոնք սպանվել են Գազայում իրենց պարտականությունները կատարելիս»:
IFRC-ն հայտնել է, որ զոհերի մարմինները հայտնաբերվել են «յոթ օր լռությունից» և Ռաֆահի այն տարածք մուտք գործելու արգելքից հետո, որտեղ նրանց վերջին անգամ տեսել էին: Ֆեդերացիան նշել է, որ սա 2017 թվականից ի վեր իրենց աշխատակիցների դեմ ամենամահաբեր հարձակումն է եղել աշխարհում:
Իսրայելի զինված ուժերը շաբաթ օրը խոստովանել են, որ կրակ են բացել Գազայի հատվածում գտնվող շտապօգնության մեքենաների վրա՝ դրանք համարելով «կասկածելի մեքենաներ»: Համասը դա դատապարտել է որպես պատերազմական հանցագործություն: