«Նա մեծ, շատ մեծ խնդիրներ կունենա». Թրամփը սպառնացել է Զելենսկուն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կիրակի երեկոյան Վաշինգտոն վերադառնալիս անդրադարձել է ռուս-ուկրաինական հակամարտությանը: Նա դժգոհել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի գործողություններից, սակայն խոսել է ավելի մեղմ տոնով, քան նախկինում:
«Ես չեմ կարծում, որ Պուտինը կխախտի իր խոսքը»,- ասել է նա,- «Ես նրան վաղուց եմ ճանաչում: Մենք միշտ լավ հարաբերություններ ենք ունեցել»:
Խաղաղության շուրջ համաձայնության գալու ժամկետների մասին Թրամփը ասել է, որ գոյություն ունի «հոգեբանական վերջնաժամկետ»: «Եթե կարծեմ, որ նրանք ձգձգում են, ես դժգոհ կլինեմ», - հավելել է նա:
Այնուհետև Թրամփը քննադատել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն, ասելով. «Նա փորձում է հրաժարվել հազվագյուտ հողային մետաղների գործարքից։ Եվ եթե նա դա անի, խնդիրներ կունենա՝ մեծ, շատ մեծ խնդիրներ»։
Թրամփի խոսքով՝ Զելենսկին ցանկանում է «վերանայել գործարքը»՝ ավելի հուսալի անվտանգության երաշխիքներ ստանալու համար: «Նա ցանկանում է դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ: Բայց նա երբեք չի դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Նա դա հասկանում է», - եզրափակել է նա:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել էր, որ եթե Ռուսաստանը չհամաձայնի դադարեցնել Ուկրաինայի հետ պատերազմը, ինքը երկրորդային մաքսատուրքեր կսահմանի ամբողջ ռուսական նավթի համար։

"He's going to have big, huge problems." Trump threatened Zelensky
US President Donald Trump touched on the Russia-Ukraine conflict on his flight back to Washington on Sunday evening. He expressed his displeasure with Russian President Vladimir Putin but spoke softer than before.
“I don’t think he’s going to break his word,” he said. “I’ve known him for a long time. We’ve always had a good relationship.”
Trump also said there was a “psychological deadline.” “If I think they’re dragging their feet, I’m going to be unhappy,” he added.
Trump then criticized Ukrainian President Volodymyr Zelensky. “He’s trying to walk away from the rare earth deal,” Trump said.
“And if he does that, he’s going to have problems — big, huge problems,” he stressed.
According to Trump, Zelensky wants to “revisit the deal” for more reliable security guarantees. “He wants to be a member of NATO. But he’s never going to be a member of NATO. Member. He understands that,” he concluded.
Earlier, the US president had announced that if Russia did not agree to end the war with Ukraine, he would impose secondary tariffs on all Russian oil.