Թրամփը սպառնացել է ռմբակոծել Իրանը
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրանին սպառնացել է ռմբակոծությամբ և երկրորդական պատժամիջոցներով, եթե Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ համաձայնության չգա միջուկային ծրագրի շուրջ. գրում է Reuters-ը։
«Եթե նրանք համաձայնագիր չկնքեն, կլինի ռմբակոծություն։ Դա կլինի այնպիսի ռմբակոծություն, որի նմանը նրանք երբեք չեն տեսել»,- ասել է Թրամփը:
«Կա հավանականություն, որ եթե նրանք համաձայնագիր չկնքեն, ես կկիրառեմ երկրորդական պատժամիջոցներ նրանց նկատմամբ, ինչպես արեցի չորս տարի առաջ»,- հավելել է նա:
Թրամփը լրագրողների հետ զրույցում նաև նշել է. «Հավանաբար, մենք կսպասենք մի քանի շաբաթ, և եթե որևէ առաջընթաց չտեսնենք, կկիրառենք պատժամիջոցները։Հիմա դրանք չենք կիրառում: Բայց եթե հիշում եք, ես դա արեցի վեց տարի առաջ, և այն շատ լավ աշխատեց», - ասել է նա:
Իրանը Օմանի միջոցով պատասխան է ուղարկել Թրամփի՝ Թեհրանին միջուկային նոր համաձայնագիր կնքելու կոչով նամակին՝ հայտարարելով, որ իր քաղաքականությունը մերժում է ԱՄՆ-ի հետ ուղղակի բանակցությունները՝ առավելագույն ճնշման քաղաքականության և ռազմական սպառնալիքների պայմաններում: Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիան կիրակի օրը կրկնել է այդ դիրքորոշումը:

Trump threatens to bomb Iran
US President Donald Trump has threatened Iran with a bombardment and secondary sanctions if Tehran does not reach an agreement with Washington over its nuclear program, Reuters reports.
"If they don't make a deal, there will be a bombardment. It will be a bombardment like they've never seen before," Trump said.
"There's a possibility that if they don't make a deal, I will impose secondary sanctions on them, like I did four years ago," he added.
Trump also told reporters: "We will probably wait a few weeks, and if we don't see any progress, we will apply sanctions. We are not applying them now. But if you remember, I did it six years ago, and it worked very well," he said.
Iran sent a response through Oman to Trump's letter calling on Tehran to sign a new nuclear deal, stating that its policy rejects direct negotiations with the United States under a policy of maximum pressure and military threats. Iranian President Masoud Kazakhstan reiterated that position on Sunday.