Տոկաևը Կալասի հետ հանդիպմանը ընդգծել է զսպվածության կարևորությունը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հանդիպել է Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի հետ։
Ինչպես ընդգծել է Կալլասը, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման բարձր մակարդակը հաստատում է այն փաստը, որ Ղազախստանն առաջին երկիրն է տարածաշրջանում, որը ստորագրել է Եվրամիության հետ Ընդլայնված գործընկերության և համագործակցության համաձայնագիրը։ Նա հայտարարեց Եվրահանձնաժողովի և Ղազախստանի միջև վիզաների տրամադրման ընթացակարգի պարզեցման վերաբերյալ համաձայնագրի կնքման ընթացակարգի մեկնարկի մասին։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի արդի հարցերի շուրջ։
Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը նշել է աշխարհում տեղի ունեցող բարդ իրադարձությունների գնահատման հարցում զսպվածություն և պատասխանատվություն ցուցաբերելու առանձնահատուկ կարևորությունը՝ հաշվի առնելով աճող գլոբալ անկայունությունը։ Նրա խոսքով, Ղազախստանը հետևողականորեն հավատարիմ է մնում բոլոր սուր միջազգային խնդիրների և հակամարտությունների լուծումները դիվանագիտական ​​բանակցությունների միջոցով փնտրելու դիրքորոշմանը։

Tokayev stressed the importance of restraint in his meeting with Kallas
Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev met with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas.
As Kallas emphasized, the high level of bilateral relations development is confirmed by the fact that Kazakhstan is the first country in the region to sign the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement with the European Union. She announced the launch of the procedure for concluding an agreement between the European Commission and Kazakhstan on simplifying the visa issuance procedure.
The interlocutors exchanged views on current issues of the international and regional agenda.
Kassym-Jomart Tokayev noted the particular importance of exercising restraint and responsibility in assessing complex events taking place in the world, given the growing global instability. According to him, Kazakhstan consistently seeks solutions to all acute international problems and conflicts through diplomatic negotiations.