Պուտինն առաջարկել է Ուկրաինայում ներդնել ժամանակավոր կառավարում
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել է ՄԱԿ-ի և մի շարք երկրների հովանու ներքո քննարկել Ուկրաինայում ժամանակավոր կառավարում ներդրնելու հարցը, որպեսզի այնտեղ ընտրություններ անցկացվեն:
«Սկզբունքորեն հնարավոր կլիներ ՄԱԿ-ի, ԱՄՆ-ի հովանու ներքո, եվրոպական երկրների հետ, իհարկե, մեր գործընկերների և ընկերների հետ քննարկել Ուկրաինայում ժամանակավոր կառավարում մտցնելու հնարավորությունը, ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու, գործունակ և ժողովրդի վստահությունը վայելող կառավարությանը իշխանության բերելու և հետո արդեն նրանց հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու համար», - ասել է Պուտինը։
Նման պայմաններում ձևավորված Ուկրաինայի կառավարության հետ, ինչպես կարծում Է Պուտինը, հնարավոր կլինի ստորագրել «լեգիտիմ փաստաթղթեր, որոնք կճանաչվեն ամբողջ աշխարհում և հուսալի կլինեն»:
«Բայց դա տարբերակներից միայն մեկն է։ Ես չեմ ասում, որ ուրիշները գոյություն չունեն, բայց դա տարբերակներից մեկն է, և ՄԱԿ- ի աշխատանքում նման պրակտիկա կա», - հավելել է նա։

Президент России Владимир Путин предложил обсудить под эгидой ООН и ряда стран вопрос о введении временного управления в Украине, чтобы там могли быть проведены выборы.
«Принципиально возможно было бы под эгидой ООН, США, с европейскими странами, конечно, с нашими партнерами и друзьями обсудить возможность введения временного управления в Украине, проведения демократических выборов, приведения к власти дееспособного и пользующегося доверием народа правительства, а затем уже с ними начать переговоры о мирном договоре», — сказал Путин.
По мнению Путина, с правительством Украины, сформированным в таких условиях, возможно будет подписать «легитимные документы, которые будут признаны во всем мире и будут надежными».
«Но это только один из вариантов. Я не говорю, что других нет, но это один из вариантов, и в работе ООН есть такая практика», — добавил он.