Պաղեստինյան ցույցերին մասնակցելու համար 300 ուսանող զրկվել է ԱՄՆ վիզայից
ԱՄՆ-ն հետ է կանչել ավելի քան 300 արտասահմանցի ուսանողների վիզաները՝ պաղեստինյան ցույցերին մասնակցելու համար, հայտարարել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Այս պահին նրանց վիզաները կարող են 300-ից ավելի լինել։ Մենք դա անում ենք ամեն օր․ ամեն անգամ, երբ ես գտնում եմ այդ խելագարներից մեկին, ես նրանից վիզան վերցնում եմ»,- ասել է Ռուբիոն։
Հունվարի վերջին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր էր ստորագրել հակասեմիտիզմի դեմ պայքարի մասին և սպառնաց երկրից արտաքսել այն ուսանողներին, ովքեր մասնակցել են պաղեստինյան ցույցերին:
«Բոլոր օտարերկրացիներին, որոնք բնակվում են երկրում և միացել են ջիհադի աջակցության ցույցերին, մենք զգուշացնում ենք՝ 2025 թվականին մենք ձեզ կգտնենք և կարտաքսենք»,- ասվում է հրամանագրին կից տեղեկագրում:

300 students denied US visas for participating in Palestinian protests
The United States has revoked the visas of more than 300 international students who participated in Palestinian protests, Secretary of State Marco Rubio said.
“There could be more than 300 of them at this point. We do this every day. Every time I find one of these lunatics, I take their visas away,” Rubio said.
In late January, US President Donald Trump signed an executive order to combat anti-Semitism and threatened to deport students who participated in Palestinian protests.
“To all foreigners residing in the country who have joined demonstrations in support of jihad, we are warning you: in 2025, we will find you and deport you,” the statement accompanying the order said.