Եվրոպան պատրաստ է 10 մլրդ եվրո ներդնել Տրանսկասպյան միջանցքի զարգացման համար
Եվրոպական և միջազգային ֆինանսական ինստիտուտները պատրաստ են ավելի քան 10 մլրդ եվրո ներդնել Տրանսկասպյան տրանսպորտային միջանցքի զարգացման համար․ հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն ներկայացուցիչ և Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալլասը Աշխաբադում Կենտրոնական Ասիա-Եվրամիություն 20–րդ նախարարական հանդիպման արդյունքներով մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Կալլասն ընդգծել է, որ դա ոչ միայն առևտրային երթուղի է, այլ միջանցք, որը կարող է ոչ միայն բարելավել տարածաշրջանի երկրների միջև կապերը, այլև նպաստել Եվրոպայի հետ ավելի սերտ փոխգործակցությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև գործարար և ակադեմիական ոլորտներում երիտասարդական փոխանակումների ընդլայնմանն ու շփումների ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:

Europe is ready to invest 10 billion euros in the development of the Trans-Caspian Corridor
European and international financial institutions are ready to invest more than €10 billion in the development of the Trans-Caspian Transport Corridor, EU High Representative for Foreign Affairs and Vice-President of the European Commission Kaja Kallas announced at a press conference following the 20th Central Asia-EU Ministerial Meeting in Ashgabat.
Kallas stressed that it is not just a trade route but a corridor that can improve ties between the region's countries and contribute to closer cooperation with Europe.
The meeting also discussed issues related to expanding youth exchanges and strengthening contacts in the business and academic sectors.