Վենսը Գրենլանդիայում կայցելի միայն ամերիկյան ռազմաբազա
ԱՄՆ փոխնախագահ ՋԴ Վենսը և նրա կինը ուրբաթ օրը կայցելեն միայն Գրենլանդիայում գտնվող ամերիկյան ռազմական բազա: Այցի ժամկետը կրճատվել է այն բանից հետո, երբ գրենլանդացիներն ու դանիացիները վրդովվել էին՝ պարզելով, որ սկզբնական ծրագիրը կազմվել է առանց իրենց հետ խորհրդակցելու․ գրում է APnews-ը։
Զույգի վերանայված այցը Դանիային կիսաինքնավար Գրենլանդիա տեղի է ունենում այն պայմաններում, երբ ԱՄՆ-ի և այս սկանդինավյան երկրի հարաբերությունները սրվել են։ Դրա պատճառը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի բազմակի առաջարկներն են, որ Միացյալ Նահանգները պետք է ինչ-որ կերպ վերահսկի Դանիային պատկանող, հանքային պաշարներով հարուստ տարածքը։ Դանիան ԱՄՆ-ի ավանդական դաշնակից է և ՆԱՏՕ-ի անդամ։
Ուրբաթ օրը նախատեսված մեկօրյա այցը Գրենլանդիայի հյուսիսարևմտյան ափին գտնվող Պիտուֆիքի ամերիկյան տիեզերական ուժերի հենակետ նվազեցնում է դիվանագիտական հնարավոր հակասությունների ռիսկը, քանի որ այցն այլ երկրի առանց պաշտոնական հրավերի կատարելու փոխարեն տեղի կունենա ամերիկյան բազայում։ Այն նաև կնվազեցնի Վենսի՝ Թրամփի հայտարարություններից վրդովված բնակիչների հետ հանդիպելու հնարավորությունը։
Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ եռօրյա ծրագրված այցը «անընդունելի ճնշում» է. «Մենք իսկապես ցանկանում ենք համագործակցել ամերիկացիների հետ պաշտպանության և անվտանգության հարցերում, բայց Գրենլանդիան պատկանում է գրենլանդացիներին»,– ասել էր նա:

Vance will only visit a US military base in Greenland
US Vice President JD Vance and his wife will visit a US military base in Greenland on Friday. The visit was cut short after Greenlanders and Danes were outraged to learn that the original plan was drawn up without their consultation, AP news reports.
The couple's revised visit to Denmark's semi-autonomous Greenland amid strained relations between the US and Scandinavian countries. The reason is US President Donald Trump's repeated proposals that the United States should somehow control Denmark's mineral-rich territory. Denmark is a traditional US ally and a member of NATO.
The one-day visit on Friday to the US Space Force base in Pitufik on the northwest coast of Greenland reduces the risk of possible diplomatic conflicts, as the visit will take place at a US base instead of visiting another country without an official invitation. It would also reduce Vance's ability to meet with residents angered by Trump's statements.
Danish Prime Minister Mette Frederiksen said on Tuesday that the planned three-day visit was "unacceptable pressure." "We want to cooperate with the Americans on defense and security issues, but Greenland belongs to the Greenlanders," she said.