«Ռուսաստանը պահանջում է վերացնել ԵՄ որոշ պատժամիջոցներ». Ռուբիո
Ռուսաստանը պատրաստ է համաձայնել Սև ծովում կրակի դադարեցմանը, սակայն դա կանի պատժամիջոցների վերացման դիմաց: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
Ռուբիոյի խոսքով, որոշ պայմաններ ներառում են այնպիսի պատժամիջոցներ, որոնք ԱՄՆ-ն չի սահմանել: «Այդ պայմաններից մի քանիսը ներառում են պատժամիջոցներ, որոնք սահմանվել են Եվրոպական Միության կողմից: Ուստի, երբ մեր մարդիկ վերադառնան, մենք կնստենք սեղանի շուրջ, կքննարկենք առաջարկները, կստանանք նրանց տպավորությունները խոսակցություններից, որպեսզի ավելի լավ հասկանանք, թե որն է Ռուսաստանի դիրքորոշումը և ինչ են ցանկանում ստանալ դրա դիմաց», - ասել է նա:
Նա հավելել է, որ այժմ ԱՄՆ-ն պետք է գնահատի Ռուսաստանի առաջ քաշած պահանջները: ԱՄՆ պաշտոնյաները կաշխատեն, որպեսզի «ավելի լիարժեք հասկանան, թե որն է Ռուսաստանի դիրքորոշումը կամ ինչ են նրանք խնդրում դրա դիմաց», իսկ հետո ռուսական դիրքորոշումը կներկայացնեն նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որն էլ կորոշի ԱՄՆ-ի հետագա քայլերը, պարզաբանել է Ռուբիոն:
Նրա խոսքով, հրադադարի քննարկման փաստն արդեն դրական է: «Ես կարծում եմ, որ դա լավ է, որ և՛ ուկրաինացիները, և՛ ռուսները խոսում են կրակի դադարեցման մասին, կամ էներգետիկայի, կամ, հնարավոր է, Սև ծովի մասին», - ընդգծել է Ռուբիոն։

Russia is ready to agree to a ceasefire in the Black Sea, but it will do so in exchange for the lifting of sanctions, US Secretary of State Marco Rubio announced.
According to Rubio, some conditions include sanctions that the United States has not imposed. "Some of those conditions include sanctions that the European Union imposed. So when our people come back, we will sit down at the table, discuss the proposals, get their impressions from the conversations, and better understand Russia's position and what they want in return," he said.
He added that the United States now needs to assess Russia's demands. Rubio explained that US officials will work to "more fully understand what Russia's position is or what they are asking for in return" and then present the Russian position to President Donald Trump, who will determine the next steps for the United States.
According to him, the fact that a ceasefire is being discussed is already positive. "I think that" it's good that both the Ukrainians and the Russians are talking about a ceasefire or energy, or maybe the Black Sea," Rubio emphasized.