«Ռուսաստանը պահանջում է վերացնել ԵՄ որոշ պատժամիջոցներ». Ռուբիո
Ռուսաստանը պատրաստ է համաձայնել Սև ծովում կրակի դադարեցմանը, սակայն դա կանի պատժամիջոցների վերացման դիմաց: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
Ռուբիոյի խոսքով, որոշ պայմաններ ներառում են այնպիսի պատժամիջոցներ, որոնք ԱՄՆ-ն չի սահմանել: «Այդ պայմաններից մի քանիսը ներառում են պատժամիջոցներ, որոնք սահմանվել են Եվրոպական Միության կողմից: Ուստի, երբ մեր մարդիկ վերադառնան, մենք կնստենք սեղանի շուրջ, կքննարկենք առաջարկները, կստանանք նրանց տպավորությունները խոսակցություններից, որպեսզի ավելի լավ հասկանանք, թե որն է Ռուսաստանի դիրքորոշումը և ինչ են ցանկանում ստանալ դրա դիմաց», - ասել է նա:
Նա հավելել է, որ այժմ ԱՄՆ-ն պետք է գնահատի Ռուսաստանի առաջ քաշած պահանջները: ԱՄՆ պաշտոնյաները կաշխատեն, որպեսզի «ավելի լիարժեք հասկանան, թե որն է Ռուսաստանի դիրքորոշումը կամ ինչ են նրանք խնդրում դրա դիմաց», իսկ հետո ռուսական դիրքորոշումը կներկայացնեն նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որն էլ կորոշի ԱՄՆ-ի հետագա քայլերը, պարզաբանել է Ռուբիոն:
Նրա խոսքով, հրադադարի քննարկման փաստն արդեն դրական է: «Ես կարծում եմ, որ դա լավ է, որ և՛ ուկրաինացիները, և՛ ռուսները խոսում են կրակի դադարեցման մասին, կամ էներգետիկայի, կամ, հնարավոր է, Սև ծովի մասին», - ընդգծել է Ռուբիոն։

Россия готова согласиться на прекращение огня в Черном море, но сделает это в обмен на снятие санкций. Об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио.
По словам Рубио, некоторые условия включают санкции, которые не были введены США. «Некоторые из этих условий касаются санкций, наложенных Европейским союзом. Поэтому, когда наши люди вернутся, мы сядем за стол переговоров, обсудим предложения, узнаем их впечатления от бесед, чтобы лучше понять позицию России и чего они хотят взамен», — сказал он.
Он добавил, что сейчас США необходимо оценить требования, выдвинутые Россией. Американские официальные лица будут работать, чтобы «полнее понять позицию России или что они просят взамен», после чего представят российскую позицию президенту Дональду Трампу, который определит дальнейшие шаги США, пояснил Рубио.
По его словам, сам факт обсуждения прекращения огня уже является позитивным. «Я думаю, это хорошо, что и украинцы, и русские говорят о прекращении огня, будь то в сфере энергетики или, возможно, Черного моря», — подчеркнул Рубио.