Հյուսիսային Կորեան լրացուցիչ 3000 զինծառայող է ուղարկել Ռուսաստան
Հյուսիսային Կորեան Հունվար և փետրվար ամիսներին մոտ լրացուցիչ 3000 զինծառայող է ուղարկել Ռուսաստան՝ որպես Ուկրաինայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատերազմին աջակցելու շարունակության մաս: Այս մասին հինգշաբթի հայտնել են Հարավային Կորեայի զինվորականները իրենց վերջին գնահատման մեջ:
Հարավային Կորեայի Միացյալ շտաբի պետերը հայտարարել են, որ Հյուսիսային Կորեան նաև ավելի շատ հրթիռներ, հրետանային սարքավորումներ և զինամթերք է ուղարկում Ռուսաստանին օգնելու համար:
Ռազմական տեխնիկան, որը Հյուսիսային Կորեան ուղարկել է Ռուսաստան, ներառում է զգալի քանակությամբ փոքր հեռահարության բալիստիկ հրթիռներ, 170 միլիմետրանոց ինքնագնաց հաուբիցներ և մոտ 220 միավոր 240 միլիմետրանոց համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր:
Հյուսիսային Կորեան մոտ 11,000 զինծառայող է ուղարկել Ուկրաինայի դեմ պատերազմին մասնակցելու համար, ինչը երկրի առաջին մասնակցությունն է լայնամասշտաբ հակամարտությանը 1950-53 թվականների Կորեական պատերազմից ի վեր, և շտաբների ղեկավարների միացյալ կոմիտեի գնահատմամբ՝ նրանցից մոտ 4000-ը սպանվել կամ վիրավորվել են:

North Korea sent about 3,000 additional troops to Russia in January and February as part of its continued support for Russian President Vladimir Putin’s war in Ukraine, South Korea’s military said in its latest assessment on Thursday.
South Korea’s Joint Chiefs of Staff said North Korea is also sending more missiles, artillery, and ammunition to help Russia.
The military equipment North Korea has sent to Russia includes a significant number of short-range ballistic missiles, 170-millimeter self-propelled howitzers, and about 220 units of 240-millimeter multiple rocket launchers.
North Korea has sent about 11,000 troops to fight in Ukraine, its first significant engagement in a conflict since the 1950-53 Korean War, and the Joint Chiefs of Staff estimated that about 4,000 were killed or wounded.