Թրամփը մաքսատուրքեր է սահմանել արտասահմանյան մեքենաների վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է արտասահմանյան մեքենաների վրա 25% մաքսատուրք սահմանելու ծրագրի մասին:
«Մենք գնում ենք 25% մաքսատուրք սահմանել բոլոր մեքենաների համար, որոնք արտադրված չեն Միացյալ Նահանգներում», - ասել է Թրամփը,– «Մենք սկսում ենք 2.5% բազային տուրքից, որը մենք այժմ ունենք, և հասնում 25%-ի»:
Հայտարարությունը անմիջապես դատապարտել է Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին, որն այն անվանել է «ուղղակի հարձակում» կանադական աշխատողների վրա: «Մենք կպաշտպանենք մեր աշխատողներին, մենք կպաշտպանենք մեր ընկերություններին, մենք կպաշտպանենք մեր երկիրը, և կպաշտպանենք դա միասին», - ասաց Քարնին:
Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբան ասել է, թե իրենց կառավարությունը քննարկում է «համապատասխան միջոցներ» հայտարարությանը պատասխանելու համար: «Բնականաբար, մենք կդիտարկենք բոլոր տարբերակները»:
Թրամփի խոսքով, մաքսատուրքերը ուժի մեջ կմտնեն հաջորդ շաբաթ՝ ապրիլի 2-ին, և ԱՄՆ-ն կսկսի դրանց հավաքագրումը հաջորդ օրը: «Սա շատ ոգևորիչ է», - ասել է նա՝ նշելով, թե այս քայլը կխթանի տնտեսական աճը:
Փետրվարին Թրամփը քննարկել էր ներկրվող մեքենաների վրա 25% մաքսատուրք սահմանելու գաղափարը, բայց մանրամասներ չէր տրամադրել: Երկուշաբթի օրը նախագահը հուշեց, որ ավտոարդյունաբերության վրա տուրքերը կարող են լինել «շատ մոտ ապագայում»:

Trump imposes tariffs on foreign cars
“We are going to impose a 25% tariff on all cars not made in the United States,” Trump said. “We are starting with a 2.5% base tariff that we have now and going up to 25%.”
Canadian Prime Minister Mark Carney immediately condemned the announcement, calling it a “direct attack” on Canadian workers. “We will protect our workers, our companies, our country, and we will protect it together,” Carney said.
Japanese Prime Minister Shigeru Ishiba said his government was considering “appropriate measures” to respond to the announcement. “Of course, we will consider all options.”
According to Trump, the tariffs will take effect next week, April 2, and the United States will begin collecting them the next day. “This is very encouraging,” he said, noting that the move would boost economic growth.
In February, Trump discussed ​​imposing a 25% tariff on imported cars but did not provide details. On Monday, the president hinted that tariffs on the auto industry could be “very shortly.”