Ադրբեջանը կոչ է արել բաց չթողնել խաղաղության համաձայնագիր կնքելու հնարավորությունը
Ադրբեջանական կողմը կոչ է արել հայկական կողմին արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը և նշել, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու:
Այս մասին արգենտինական «Perfil» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է Բուենոս Այրեսում գտնվող Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
«Այն գործոններից մեկը, որը դրդում է Հայաստանին գնալ համաձայնության, այն գիտակցումն է, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու, սխալ կլինի այն բաց թողնելը», - հայտարարել է Ամիրբեկովը:
Նրա խոսքով՝ այս ամիս Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ ավարտված բանակցությունները ճանապարհ են բացում հարաբերությունների կարգավորման և դիվանագիտական կապերի հաստատման համար: Սակայն դրա համար Հայաստանը պետք է փոփոխություններ կատարի իր սահմանադրության մեջ, հրաժարվի տարածքային հավակնություններից և օտար ուժերին դուրս բերի սահմանամերձ շրջաններից։
«Այս համաձայնագիրը ոչ թե վերջն է, այլ սկիզբը։ Խաղաղությունը կառուցվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ կոնկրետ քայլերի վրա», - ընդգծել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։

Азербайджанская сторона призвала армянскую сторону ускорить процесс подписания мирного договора и отметила, что эта возможность не будет вечной.
Об этом в интервью аргентинскому изданию "Perfil" заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амиров, находящийся в Буэнос-Айресе.
"Один из факторов, побуждающих Армению к соглашению, - это осознание того, что эта возможность не будет вечной, было бы ошибкой ее упустить", - заявил Амиров.
По его словам, переговоры по тексту мирного договора между Баку и Ереваном, завершенные в этом месяце, открывают путь к урегулированию отношений и установлению дипломатических связей. Однако для этого Армения должна внести изменения в свою конституцию, отказаться от территориальных притязаний и вывести иностранные силы из приграничных районов.
"Этот договор - не конец, а начало. Мир строится не на заявлениях, а на конкретных шагах", - подчеркнул азербайджанский чиновник.