Ադրբեջանը կոչ է արել բաց չթողնել խաղաղության համաձայնագիր կնքելու հնարավորությունը
Ադրբեջանական կողմը կոչ է արել հայկական կողմին արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը և նշել, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու:
Այս մասին արգենտինական «Perfil» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է Բուենոս Այրեսում գտնվող Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
«Այն գործոններից մեկը, որը դրդում է Հայաստանին գնալ համաձայնության, այն գիտակցումն է, որ այդ հնարավորությունը հավերժ չի լինելու, սխալ կլինի այն բաց թողնելը», - հայտարարել է Ամիրբեկովը:
Նրա խոսքով՝ այս ամիս Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ ավարտված բանակցությունները ճանապարհ են բացում հարաբերությունների կարգավորման և դիվանագիտական կապերի հաստատման համար: Սակայն դրա համար Հայաստանը պետք է փոփոխություններ կատարի իր սահմանադրության մեջ, հրաժարվի տարածքային հավակնություններից և օտար ուժերին դուրս բերի սահմանամերձ շրջաններից։
«Այս համաձայնագիրը ոչ թե վերջն է, այլ սկիզբը։ Խաղաղությունը կառուցվում է ոչ թե հայտարարությունների, այլ կոնկրետ քայլերի վրա», - ընդգծել է ադրբեջանցի պաշտոնյան։

Azerbaijan calls for not missing the opportunity to sign a peace agreement
The Azerbaijani side has called on the Armenian side to speed up the process of signing a peace agreement and noted that this opportunity will not be eternal.
Elchin Amirbekov, the special representative of the Azerbaijani president in Buenos Aires, stated this in an interview with the Argentinean newspaper "Perfil."
"One of the factors that motivates Armenia to reach an agreement is the realization that this opportunity will not be eternal; it would be a mistake to miss it," Amirbekov said.
According to him, the negotiations between Baku and Yerevan on the text of the peace agreement, which ended this month, paved the way for the normalization of relations and the establishment of diplomatic ties. However, for this, Armenia must make changes to its constitution, abandon territorial claims, and withdraw foreign forces from the border regions.
"This agreement is not the end, but the beginning. Peace is built not on statements but on concrete steps," the Azerbaijani official emphasized.