«Դիտարկում ենք Ռուսաստանի բոլոր պայմանները». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը կքննարկի Ռուսաստանի առաջ քաշած պահանջները՝ Սև ծովում հրադադար հաստատելու համար:
«Մոտավորապես հինգ կամ վեց պայման կա։ Մենք դիտարկում ենք դրանք բոլորը»,- ասել է նա լրագրողներին Սպիտակ տանը: Սաուդյան Արաբիայում կայացած բանակցությունների արդյունքում ԱՄՆ-ը Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ պայմանավորվել է Սև ծովում հարվածները դադարեցնելու և անվտանգ նավագնացության ապահովման շուրջ:
Սակայն Մոսկվան կարճ ժամանակ անց հայտարարել է, որ նավագնացության անվտանգության մասին դրույթը ուժի մեջ կմտնի միայն այն բանից հետո, երբ կհանվի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մի մասը: Մոսկվայի պահանջների թվում են «Ռոսսելխոզբանկի» և պարարտանյութ արտադրող ու արտահանող ընկերությունների նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումը, ինչպես նաև Ռուսաստանի դրոշի ներքո նավերի նավահանգիստներում սպասարկման սահմանափակումների վերացումը, որոնք առնչվում են պարենի և պարարտանյութերի առևտրին:

"We are considering all conditions from Russia." Trump
US President Donald Trump has announced that the US administration will consider Russia's demands for a ceasefire in the Black Sea.
"There are about five or six conditions. We are considering all of them," he told reporters at the White House. As a result of talks in Saudi Arabia, the US agreed with Russia and Ukraine to stop strikes in the Black Sea and ensure safe shipping.
However, shortly after, Moscow announced that the provision on the safety of shipping would come into force only after some sanctions against Russia were lifted. Moscow's demands include the lifting of sanctions on Rosselkhozbank and fertilizer producers and exporters and the lifting of restrictions on Russian-flagged ships operating in ports related to the trade in food and fertilizers.