«Հետաքրքիր կլինի, եթե ամերիկացիները Եվրոպային ստիպեն չհրաժարվել ռուսական գազից». Լավրով
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ «Հյուսիսային հոսքով» Եվրոպա գազի մատակարարումների վերսկսման թեմայով բանակցությունների մասին։
«Ռուսաստանն ԱՄՆ-ի հետ քննարկել է «Հյուսիսային հոսք» գազատարներով դեպի Եվրոպա ռուսական գազի մատակարարումների վերսկսման հարցը»․ այս մասին Լավրովն ասել է ռուսական Առաջին ալիքի եթերում:
«Հիմա, իհարկե, տարաձայնություններ կան։ Բայց արդյո՞ք Եվրոպային նորմալ էներգամատակարարումը վերականգնելու հետաքրքրությունը միայն ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի շահն է։ Խոսվում է «Հյուսիսային հոսքի» մասին: Հետաքրքիր կլինի, եթե ամերիկացիները կիրառեն իրենց ազդեցությունը Եվրոպայի վրա և ստիպեն նրան չհրաժարվել ռուսական գազից»,- ասել է Լավրովը հարցազրույցում։
Նա հիշեցրել է, որ գազատարների աշխատանքի վերսկսմանը դեմ են Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը և Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը:
«Նրանք բոլորն ասում են, որ ոչ մի դեպքում թույլ չեն տա վերականգնել «Հյուսիսային հոսքերը»։ Նրանք կամ հիվանդ են, կամ մահապարտ»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, նա «սյուրռեալիզմ» է անվանել այն իրավիճակը, երբ Ռուսաստանը դադարեցված գազատարների միջոցով կրկին կսկսի գազ մատակարարել Եվրոպային։

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил о переговорах с США по поводу возобновления поставок газа в Европу через «Северный поток».
«Россия обсуждала с США вопрос возобновления поставок российского газа в Европу по газопроводам «Северный поток», — сказал Лавров в эфире Первого канала России.
«Конечно, сейчас есть разногласия. Но разве интерес к восстановлению нормального энергоснабжения Европы — это только выгода США и России? Речь идет о «Северном потоке». Было бы любопытно, если бы американцы применили свое влияние на Европу и заставили ее не отказываться от российского газа», — отметил Лавров в интервью.
Он напомнил, что возобновлению работы газопроводов противятся председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен и министр экономики Германии Роберт Хабек.
«Все они говорят, что ни в коем случае не допустят восстановления «Северных потоков». Они либо больны, либо смертники», — сказал он.
При этом Лавров назвал «сюрреализмом» ситуацию, при которой Россия вновь начнет поставлять газ в Европу через остановленные газопроводы.