Շոլցը և նախարարները հրաժարական են տվել
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը և նրա կաբինետի 14 նախարարները պաշտոնապես հրաժարական են տվել: Այս մասին գրում է գերմանական Die Zeit պարբերականը։
Հրաժարականի որոշումն ընդունել է երկրի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը։ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Շոլցին և նրա կաբինետին՝ կատարված մեծ աշխատանքի համար։ Ըստ նախագահի՝ նրանց բաժին է ընկել միջազգային բարդ ժամանակահատված, և նրանք պատվով են լուծել ծառացած խնդիրները՝ կայունացնելով երկրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Հրատարակությունը գրում է, որ, ֆորմալ, Շոլցն ու նրա նախարարներն այլևս չեն զբաղեցնում իրենց պաշտոնները, սակայն նոր կառավարության շուրջ կոալիցիոն բանակցությունները դեռ չեն ավարտվել։ Հետևաբար, Շոլցը կշարունակի ղեկավարել իր կաբինետի պաշտոնական գործերը՝ որպես պաշտոնակատար, մինչև նոր դաշնային կառավարություն նշանակվի: Այս ամենը կարգավորվում է երկրի օրենքներով։

Scholz and ministers resign
According to the German newspaper Die Zeit, German Chancellor Olaf Scholz and 14 ministers of his cabinet have officially resigned.
The country's president, Frank-Walter Steinmeier, decided to resign. The president thanked Scholz and his cabinet for their great work. According to the president, they had had a difficult international period, and they have honorably resolved the issues they have faced, stabilizing the situation in the country.
The publication writes that Scholz and his ministers no longer hold their posts formally, but coalition negotiations on a new government have not yet been completed. Therefore, Scholz will continue to lead the official affairs of his cabinet in an acting capacity until a new federal government is appointed. The country's laws regulate all this.