Շոլցը և նախարարները հրաժարական են տվել
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը և նրա կաբինետի 14 նախարարները պաշտոնապես հրաժարական են տվել: Այս մասին գրում է գերմանական Die Zeit պարբերականը։
Հրաժարականի որոշումն ընդունել է երկրի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը։ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Շոլցին և նրա կաբինետին՝ կատարված մեծ աշխատանքի համար։ Ըստ նախագահի՝ նրանց բաժին է ընկել միջազգային բարդ ժամանակահատված, և նրանք պատվով են լուծել ծառացած խնդիրները՝ կայունացնելով երկրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։
Հրատարակությունը գրում է, որ, ֆորմալ, Շոլցն ու նրա նախարարներն այլևս չեն զբաղեցնում իրենց պաշտոնները, սակայն նոր կառավարության շուրջ կոալիցիոն բանակցությունները դեռ չեն ավարտվել։ Հետևաբար, Շոլցը կշարունակի ղեկավարել իր կաբինետի պաշտոնական գործերը՝ որպես պաշտոնակատար, մինչև նոր դաշնային կառավարություն նշանակվի: Այս ամենը կարգավորվում է երկրի օրենքներով։

Канцлер Германии Олаф Шольц и 14 членов его кабинета официально подали в отставку, сообщает немецкая газета Die Zeit.
Решение об отставке принял президент страны Франк-Вальтер Штайнмайер. Президент поблагодарил Шольца и его кабинет за проделанную ими большую работу. По словам президента, они пережили сложный международный период, но с честью решили возникшие проблемы, стабилизировав ситуацию в стране.
Издание пишет, что формально Шольц и его министры больше не занимают свои должности, но коалиционные переговоры по новому правительству еще не завершены. Таким образом, Шольц продолжит руководить официальными делами своего кабинета в качестве исполняющего обязанности до тех пор, пока не будет назначено новое федеральное правительство. Все это регулируется законами страны.