Թրամփը սահմանափակում է փոստով քվեարկությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեքշաբթի՝ մարտի 25-ին, հրամանագիր է ստորագրել, որը խստացնում է ամերիկյան նահանգներում ընտրողների գրանցման նկատմամբ վերահսկողությունը և սահմանափակում փոստով քվեարկությունը:
Նախագահի այս քայլը անակնկալ չէր, քանի որ նա շարունակ իր բողոքն է հայտնել ներկայիս կարգավորումների դեմ։
Սրա պատճառով ԱՄՆ նախագահն այդպես էլ չի ճանաչել 2020 թվականի նախագահական ընտրություններում իր պարտությունը Ջո Բայդենից և դատապարտել է ընտրությունների զանգվածային կեղծիքները, հատկապես փոստով քվեարկության ժամանակ, մի մեթոդ, որը լայնորեն օգտագործվում է Միացյալ Նահանգներում:
«Գուցե ոմանք կարծում են, որ ես չպետք է բողոքեմ, քանի որ անցյալ տարվա նոյեմբերին մենք համոզիչ հաղթանակ ենք տարել։ Բայց մենք պետք է շտկենք մեր ընտրությունները։ Այս երկիրը հիվանդ է կեղծ ընտրությունների պատճառով։ Եվ մենք պետք է այս կամ այն կերպ շտկենք դա»,- ասել է Թրամփը հրամանագրի ստորագրման ժամանակ։
Հրամանագրի համաձայն՝ պետական մակարդակով քվեարկության համար գրանցվելիս անհրաժեշտ կլինի ներկայացնել ԱՄՆ քաղաքացիության ապացույց, օրինակ, անձնագիր կամ վարորդական իրավունք։
Դաշնային ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունեն միայն ԱՄՆ քաղաքացիները, սակայն ոչ բոլոր նահանգներն են պահանջում նման փաստաթղթեր․ որոշ վայրերում օգտագործում են ընտրողի ինքնությունը ստուգելու այլ մեթոդներ:

Trump limits mail-in voting
US President Donald Trump signed an executive order on Tuesday, March 25, tightening voter registration controls in US states and restricting mail-in voting.
The president's move was unsurprised, as he has repeatedly expressed dissatisfaction with the current regulations.
Because of this, the US president has not yet recognized his defeat in the 2020 presidential election to Joe Biden and has condemned massive electoral fraud, especially in mail-in voting, a method widely used in the United States.
"Maybe some people think I shouldn't complain because we won a convincing victory last November. But we have to fix our elections. This country is sick with fraudulent elections. And we have to fix it somehow," Trump said when signing the executive order.
According to the executive order, proof of US citizenship, such as a passport or driver's license, will be necessary when registering to vote at the state level.
Only U.S. citizens can vote in federal elections, but not all states require such documentation; some places use other methods to verify voter identity.