Թրամփը դրական է գնահատել Ռուբիոյի, Ուիթքոֆի և Ուոլցի աշխատանքը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հնարավոր է համարել Կրեմլի ազդեցությունը իր վարչակազմի և թիմի որոշ ներկայացուցիչների վրա։ Այս մասին նա հայտարարել է իր կաբինետի հետ հանդիպումից հետո։
Թրամփը պատասխանել է ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների խնդրանքին՝ մեկնաբանել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու Time ամսագրին տված հարցազրույցում արված հայտարարությունները, որտեղ նա ենթադրում էր, որ Ռուսաստանը կարողացել է տեղեկատվական ազդեցություն ունենալ Սպիտակ տան թիմի որոշ անդամների վրա: ԱՄՆ նախագահը չի հերքել այս ենթադրությունը, սակայն նշել է, որ նման բան կարող էր տեղի ունենալ և կարող է կապված լինել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության հասնելու ջանքերի հետ:
«Դե, հավանաբար, նրանց վրա ազդել են այդ հարցը կարգավորելու համար, քանի որ Ուկրաինան ցանկանում է, որ այն կարգավորվի։ Ես կարծում եմ, որ նրանք պետք է կարգավորեն այն, և Ռուսաստանը նույնպես ցանկանում է, որ այն կարգավորվի», - ասել է Թրամփը:
Թրամփը նաև հավելել է, որ բարձր է գնահատում պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի, Մերձավոր Արևելքի հարցերով իր հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆի աշխատանքը, որը զբաղվում է Ռուսաստանի իշխանությունների հետ բանակցություններով, և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Վոլցի աշխատանքը:
«Մարկոն հիանալի աշխատանք է կատարում, և Սթիվ Ուիթքոֆը նույնպես անհավանական էր... Մայքլ Ուոլցը... Մենք ունենք մարդկանց մեծ խումբ, ովքեր աշխատում են այս հարցի շուրջ: Նրանք ծախսում են իրենց աշխատանքային օրվա զգալի մասը կարգավորման վրա, որը մեզ վրա ազդում է ֆինանսապես, քանի որ մենք այդքան գումար ենք տվել», - ասել է Թրամփը:

Trump praised the work of Rubio, Whitkoff, and Waltz
US President Donald Trump has considered it possible that the Kremlin influenced some members of his administration and team. He stated this after a meeting with his cabinet.
Trump responded to a request from media representatives to comment on the statements made by Ukrainian President Volodymyr Zelensky in an interview with Time magazine, in which he suggested that Russia could exert informational influence on some members of the White House team. The US president did not deny this assumption but noted that something like this could have happened and be connected with efforts to achieve peace between Russia and Ukraine.
"Well, they were probably influenced to resolve this issue because Ukraine wants it resolved. "I think they need to fix it, and Russia wants to fix it," Trump said.
Trump also added that he highly appreciates the work of Secretary of State Marco Rubio, his special representative for the Middle East, Steve Whitkoff, who is negotiating with the Russian authorities, and national security adviser Mike Walz.
"Marco is doing a great job, and Steve Whitkoff has also been incredible... Michael Waltz... We have a great group of people working on this. They spend a significant portion of their working day on a fix that affects us financially because we've given so much money," Trump said.