Էր Ռիադի բանակցությունների գլխավոր թեման Սևծովյան նախաձեռնությունն է. Պեսկով
Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն պատրաստակամություն են հայտնել առաջ շարժվել Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ, սակայն տեխնիկական հարցերը դեռ լուծում են պահանջում. հայտարարել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Նրա խոսքով, Էր Ռիադում ընթացող բանակցություններում գլխավոր թեման Սևծովյան նախաձեռնությունն է՝ կենտրոնացած Սև ծովում նավագնացության անվտանգության ապահովման վրա:
Պեսկովը նշել է, որ Պուտինը պահպանում է էներգետիկ ենթակառուցվածքներին չհարվածելու հրամանը, սա՝ չնայած Ուկրաինայի կողմից խախտումներին, և ԱՄՆ-ն կարող է գնահատել այդ պայմանավորվածության կատարումը:
Խոսնակը նշել է, թե Պուտինին անմիջապես կզեկուցեն բանակցությունների արդյունքների մասին, իսկ օրվա երկրորդ կեսին նա միջազգային հեռախոսազրույց կունենա:

The main topic of the Riyadh talks is the Black Sea Initiative. Peskov
Russia and the United States have expressed their readiness to move forward in resolving the conflict in Ukraine, but Kremlin spokesman Dmitry Peskov said technical issues still need to be resolved.
According to him, the main topic of the talks in Riyadh is the Black Sea Initiative, which focuses on ensuring the safety of navigation in the Black Sea.
Peskov noted that Putin is adhering to the order not to attack energy infrastructure despite Ukraine's violations, and the United States can assess the implementation of this agreement.
The spokesman noted that Putin will be immediately informed about the results of the talks and will have an international telephone conversation in the afternoon.