«Մենք ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների մեջ չենք մտնի». Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ առավելագույն ճնշման և սպառնալիքների պայմաններում իրենք ուղղակի բանակցություններ չեն վարի Միացյալ Նահանգների հետ, և դա երկրի հստակ քաղաքականությունն է: ISNA-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սեյեդ Աբբաս Արաղչին խոսել է Նավրուզի տոնի կապակցությամբ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության կենտրոնակայանում կայացած նիստի շրջանակներում։
«Մենք ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցություններ չենք վարի առավելագույն ճնշման և սպառնալիքների պայմաններում, որոնք հնչում են ամեն օր: Դա մեր հստակ քաղաքականությունն է, քանի դեռ չի փոխվել Իրանի և իրանցի ժողովրդի հանդեպ մյուս կողմի մոտեցումը»,- հայտարարել է նա։
«Մենք պետք է շարունակենք մեր ջանքերը՝ ուղղված ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Իհարկե, ճանապարհը բաց է անուղղակի բանակցությունների համար, և մենք հնարավորություն ունենք դա անելու տարբեր ուղիներով»,- ընդգծել է նա։

"We will not enter into direct negotiations with the US." Araghchi
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi has announced that Iran will not hold direct talks with the United States under maximum pressure and threats. This is the country's clear policy. According to ISNA, Seyyed Abbas Araghchi spoke about this during a session held at the headquarters of the Iranian Red Crescent Society on the Nowruz holiday.
"We will not hold direct talks with the United States under the conditions of maximum pressure and threats, which are being made daily. This is our clear policy until the other side's approach towards Iran and the Iranian people changes," he said.
"We must continue our efforts to normalize relations between the United States and Iran. Of course, the way is open for indirect talks, and we can do this through various channels," he stressed.