«Մենք ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների մեջ չենք մտնի». Արաղչի
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ առավելագույն ճնշման և սպառնալիքների պայմաններում իրենք ուղղակի բանակցություններ չեն վարի Միացյալ Նահանգների հետ, և դա երկրի հստակ քաղաքականությունն է: ISNA-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սեյեդ Աբբաս Արաղչին խոսել է Նավրուզի տոնի կապակցությամբ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության կենտրոնակայանում կայացած նիստի շրջանակներում։
«Մենք ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցություններ չենք վարի առավելագույն ճնշման և սպառնալիքների պայմաններում, որոնք հնչում են ամեն օր: Դա մեր հստակ քաղաքականությունն է, քանի դեռ չի փոխվել Իրանի և իրանցի ժողովրդի հանդեպ մյուս կողմի մոտեցումը»,- հայտարարել է նա։
«Մենք պետք է շարունակենք մեր ջանքերը՝ ուղղված ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Իհարկե, ճանապարհը բաց է անուղղակի բանակցությունների համար, և մենք հնարավորություն ունենք դա անելու տարբեր ուղիներով»,- ընդգծել է նա։

Глава МИД Ирана Аббас Аракчи заявил, что в условиях максимального давления и угроз они не будут вести прямые переговоры с США, и это четкая политика страны. По данным ISNA, об этом Сейед Аббас Аракчи говорил во время встречи, состоявшейся в штаб-квартире Иранского общества Красного Полумесяца по случаю праздника Новруз.
«Мы не будем вести прямые переговоры с США в условиях максимального давления и угроз, которые звучат каждый день. Это наша четкая политика до тех пор, пока не изменится подход другой стороны к Ирану и иранскому народу», — заявил он.
«Мы должны продолжить наши усилия, направленные на нормализацию отношений между США и Ираном. Конечно, путь для непрямых переговоров открыт, и у нас есть возможность сделать это по разным каналам», — подчеркнул он.