ԱՄՆ-ն փորձում է ՌԴ-ի հետ պայմանավորվել Սև ծովի հարցում
Reuters-ը գրում է, որ Էր Ռիադում ընթացող բանակցություններում ԱՄՆ-ն փորձում է ՌԴ-ի հետ պայմանավորվել Սև ծովում կրակի դադարեցման շուրջ։ Ըստ պարբերականի՝ ամերիկյան և ռուսական պատվիրակությունները կքննարկեն լարվածությունը նվազեցնելու միջոցներ, այդ թվում՝ երկրների միջև «վերահսկողության գծի» սահմանումը։
Սպիտակ տան խորհրդական Մայք Ուոլցը սա որակել է որպես «խաղաղության պահպանման և ընթացիկ դիրքերի սառեցման քայլեր»։ Օրակարգում է նաև վստահության ամրապնդման միջոցառումները, ներառյալ՝ ՌԴ-ի կողմից ապօրինի տեղափոխված ուկրաինացի երեխաների վերադարձը։
Գործակալության աղբյուրի համաձայն՝ բանակցությունները նախապատրաստող անձը նշել է, որ ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում են ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի ավագ տնօրեն Էնդրյու Փիքը և Պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնյա Մայքլ Անտոնը:

The US is trying to reach an agreement with Russia on the Black Sea issue
Reuters writes that the United States is trying to reach an agreement with Russia on a ceasefire in the Black Sea in the ongoing talks in Riyadh. According to the newspaper, the American and Russian delegations will discuss measures to reduce tensions, including establishing a “line of control” between the countries.
White House adviser Mike Waltz described this as “peacekeeping and freezing of current positions.” Confidence-building measures are also on the agenda, including the return of Ukrainian children illegally taken by Russia.
According to the agency’s source, the person preparing the talks noted that the American delegation is headed by Andrew Peake, a senior US National Security Council director, and Michael Anton, a senior State Department official.